Aktualizacja: 14.09.2016 19:48 Publikacja: 14.09.2016 18:31
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Nie odbieramy pieniędzy nauczycielom – tak samorządowcy odpowiadają na zarzuty prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza. Podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zmieniającego finansowanie wynagrodzeń nauczycielskich z subwencji oświatowej na dotację wyliczył grzechy gmin i powiatów.
– ZNP regularnie jest informowany przez nauczycieli o przypadkach zaniżania pensji, ponieważ wójt czy burmistrz miał akurat inny, jego zdaniem, ważniejszy cel – naprawę drogi, remont urzędu czy niespłaconą ratę w banku – mówił Broniarz. I dodał, że teoretycznie prawo oświatowe przewidziało w takim wypadku narzędzie zabezpieczające interesy nauczycieli. Jeśli w danej gminie wypłacone na poszczególnych stopniach awansu zawodowego środki były niższe od zapisanych w Karcie Nauczyciela średnich, nauczyciele powinni dostać dodatki uzupełniające. Zdaniem prezesa system jednak nie działa jak należy, bo samorządy wypłacają nauczycielom zaniżone pensje, a potem ociągają się z wyrównaniami. Te zaś nie zawsze dzielone są sprawiedliwie i trafiają do tych, do których powinny.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas