[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 18 czerwca 2008 r. (I SA/Kr 475/08). [/b]
Skargę na decyzję fiskusa wniósł notariusz, płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) od sprzedaży lokalu mieszkalnego. Nie pobrał go przy transakcji, został więc obciążony odpowiedzialnością podatkową.
Jak argumentowały organy podatkowe, PCC nie są objęte czynności cywilnoprawne, jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu tej czynności jest opodatkowana VAT lub z niego zwolniona. W tym drugim przypadku wyjątkiem są m.in. umowy sprzedaży i zamiany nieruchomości lub ich części. Zgodnie natomiast z ustawą o VAT zwolnienie z tego podatku nie dotyczy dostawy obiektu budownictwa mieszkaniowego, a więc lokalu mieszkalnego, który ma być pierwszy raz zasiedlony. W tej sprawie organy podatkowe uznały, że transakcja powinna być zwolniona z VAT i w konsekwencji na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC obciążona tym podatkiem.
Co innego twierdził notariusz, który uznał, że nie ciążyły na nim obowiązki płatnika
[b]WSA uznał racje skarżącego, podkreślając, że w tej sprawie nie było podstaw do zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Z kolei art. 2 pkt 4 ustawy o PCC wyklucza obciążenie tym podatkiem z jednoczesnym opodatkowaniem VAT.