Znowelizowany art. 15 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, obowiązujący od 28 grudnia 2007 r., ma zastosowanie do wszystkich komorników sądowych, bez względu na datę wszczęcia postępowania karnego lub popełnienia zarzucanego danej osobie przestępstwa – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 1070/08).
Jest to pierwszy wyrok oceniający decyzję ministra sprawiedliwości wydaną na podstawie tego przepisu.
Wprowadzona z inicjatywy ministra Zbigniewa Ziobry regulacja zobowiązuje ministra sprawiedliwości do zawieszenia komornika w czynnościach, jeżeli toczy się przeciwko niemu postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Postępowanie karne przeciwko Wojciechowi D., komornikowi Sądu Rejonowego w Bytowie, oskarżonemu o przekroczenie uprawnień w trakcie wykonywania czynności komorniczych, trwa już od 2002 r. Wyrok Sądu Rejonowego w Kościerzynie z 2006 r. został wskutek apelacji obrońcy uchylony w 2007 r. przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania SR w Kościerzynie.
Kiedy jednak weszła w życie znowelizowana w maju 2007 r. ustawa o komornikach, minister sprawiedliwości, działając na podstawie art. 15 ust. 1, zawiesił Wojciecha D. w czynnościach.
W skardze do sądu komornik podkreślił, że od zarzucanego mu czynu minęły już cztery lata, postępowanie potrwa pewnie kilka dalszych, a prawo nie powinno działać wstecz. Obecny przepis może dotyczyć tylko zdarzeń, które nastąpiły już po jego wejściu w życiu.