Wierzyciele spółki z o.o., którym z braku jej majątku nie udało się ściągnąć należności, mogą się domagać spłaty od członków jej zarządu. Taką możliwość daje art. 299 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link].
[b]W wyroku z 29 stycznia 2009 r. (sygn. V CSK 498/07) Sąd Najwyższy uznał, że bieg terminu przedawnienia całości roszczeń wierzycieli wobec członków zarządu spółki z o.o. przerywało także wniesienie do sądu pozwu częściowego obejmującego żądanie zasądzenia tylko części należności. [/b]
Tak jednak było tylko do 5 lutego 2005 r., kiedy to uchylono art. 321 § 2 kodeksu postępowania cywilnego. [b]Teraz wniesienie pozwu częściowego takiego skutku już nie wywołuje.[/b]
Przepis ten przewidywał odstępstwo od zasady, że sąd nie może m.in. zasądzać ponad żądanie. Wyjątek dotyczył m.in. spraw alimentacyjnych oraz o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. W takich sprawach sąd miał obowiązek orzec o roszczeniach wynikających z faktów przytoczonych przez powoda także wówczas, gdy powód tego nie żądał lub gdy żądał mniej, niżby to usprawiedliwiał wynik postępowania.
W okresie obowiązywania tego przepisu pozew oparty na art. 299 k.s.h. przeciwko prezesowi spółki z o.o. Andrzejowi Z. wniósł jej wierzyciel Stanisław Z. Postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji prowadzonej przeciwko spółce z o.o. zostało wierzycielowi doręczone 20 października 2003 r. W styczniu 2008 r. wystąpił on przeciwko Andrzejowi Z. z pozwem częściowym obejmującym kwotę 50 tys. zł. Sprawa ta zakończyła się wygraną wierzyciela.