Tak orzekł [b]WSA w Łodzi 11 lutego 2009 r. (I SA/Łd 1369/08)[/b].
Spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą kosztów uzyskania przychodów przy transakcji zbycia udziałów, nabytych uprzednio w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jej zdaniem z art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o CIT wynika, że wysokość tych kosztów powinna odpowiadać wartości wniesionego aportu, wynikającej z ksiąg rachunkowych, określonej na dzień objęcia udziałów przez spółkę. Ponieważ spółka stosuje międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR), należy przyjąć, że wartość księgowa aportu jest równa jego wartości godziwej.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o CIT nie odwołuje się do wartość księgowej aportu, lecz do jego wartości podatkowej, ustalonej poprzez odliczenie od wartości początkowej środków trwałych skumulowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych do dnia wniesienia aportu.
Sąd uchylił tę interpretację. Podkreślił, że ustawodawca w art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o CIT wyraźnie wskazał, że kosztem uzyskania przychodu jest wartość przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa. Innymi słowy odesłał do zapisów ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Ustawa ta nie wyklucza możliwości prowadzenia ewidencji według MSR. Tak więc należy przyjąć, że [b]jeżeli spółka zgodnie z przepisami tej ustawy miała możliwość wybrania metody prowadzenia swej rachunkowości według MSR i prawidłowo się do tego zastosowała, to wartość przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powinna być ustalona według MSR.[/b]
[ramka][b]Komentuje Aleksander Kot, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]