Jest to konieczne, jeśli piwnica przyporządkowana jest do tego lokalu i faktycznie użytkowana przez osobę władającą nim. Tak wynika z niedawnej uchwały [b]Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 14/09)[/b], podjętej dla wyjaśnienia wątpliwości prawnej powstałej na tle sporu sądowego między Cecylią C. a spółdzielnią mieszkaniową Rodzina Kolejowa.
[srodtytul]Okrojony przedmiot własności [/srodtytul]
Cecylii B. przysługuje prawo do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu o pow. 44,5 mkw. Jego przydział otrzymała w 1997 r. W czerwcu 2001 r. złożyła wniosek o przekształcenie tego prawa w odrębną własność, obejmującą także pomieszczenia przynależne do tego lokalu. Takim pomieszczeniem jest użytkowana przez nią piwnica.
Jednak do przekształcenia dotychczas nie doszło. Dopiero w maju 2008 r. zarząd spółdzielni podjął warunkującą przekształcenie uchwałę w sprawie określania przedmiotu odrębnej własności lokali w nieruchomości obejmującej trzy budynki, w tym ten, w którym znajduje się mieszkanie Cecylii B. Według tej uchwały piwnice stanowić miały część nieruchomości wspólnej. Wniosków o zaliczenie ich do pomieszczeń przynależnych do mieszkań, zgłoszonych w okresie wyłożenia projektu uchwały do wglądu, zarząd nie uwzględnił.
Cecylia B. zdecydowała się z tego powodu na zaskarżenie tej uchwały do sądu. W pozwie odwołała się do art. 42 ust. 3 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] w brzmieniu obowiązującym od 31 lipca 2007 r., ustalonym w nowelizacji do tej ustawy z 14 czerwca 2007 r. W myśl tego przepisu w uchwale określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali zarząd powinien określać m.in. rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń przynależnych, w tym piwnic lub pomieszczeń gospodarczych. Warunkiem jest jednak, aby piwnica lub pomieszczenie gospodarcze było w tym budynku przyporządkowane danemu lokalowi, a osoba, do której należy dane mieszkanie, faktycznie piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze użytkowała.