[b]Tak wynika z postanowienia WSA w Gliwicach z 19 maja 2009 r., III SA/Gl 812/08[/b]
[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]
Referendarz WSA odmówił – po rozpoznaniu skargi na decyzję dyrektora izby skarbowej dotyczącą VAT – przyznania prawa pomocy. Powodem takiego rozstrzygnięcia było niewystarczające wykonanie wezwania do uzupełnienia danych zawartych we wniosku – strona skarżąca spośród licznych dokumentów, o które wzywano, przedstawiła jedynie kserokopię odcinków otrzymywanych świadczeń.
Od postanowienia tego nie został wniesiony sprzeciw, wobec czego pełnomocnika skarżących wezwano do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. Odpowiedzią na to wezwanie był kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. W uzasadnieniu wyrażony został pogląd, że poprzedni wniosek nie został rozpoznany merytorycznie, więc brak jest przeszkód formalnych, by przy ponownym wezwaniu do uiszczenia wpisu został on złożony, tym bardziej że zmianie uległa sytuacja majątkowa rodziny. Wbrew temu twierdzeniu oświadczenie o stanie rodzinnym skarżących oraz o dochodach było identyczne jak w ich wcześniejszym wniosku. Według obu wniosków pozostają oni w gospodarstwie domowym z córką, synem i synową – prowadzącymi wspólnie działalność gospodarczą – oraz małoletnią wnuczką.
Referendarz sądowy wezwał pełnomocnika skarżących do uzupełnienia danych zawartych we wniosku poprzez: udokumentowanie wysokości wszelkich dochodów uzyskiwanych przez skarżących i osoby pozostające z nimi w gospodarstwie domowym, tj. m.in. nadesłanie odpisów zeznań podatkowych.