[b]Mowa o wyroku z 2 kwietnia 2009 r. (III SA/Wa 3521/08)[/b]. Agencja Nieruchomości Rolnych wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji. Chodziło o opodatkowanie świadczeń medycznych opłacanych przez pracodawcę na rzecz pracowników. Agencja twierdziła, że zgodnie z umową odpłatność za świadczenie usług medycznych na rzecz pracowników wnoszona jest ryczałtowo w sposób uniemożliwiający identyfikację ceny usługi ponoszonej na rzecz konkretnego pracownika. Wykorzystywanie świadczeń jest różne przez różnych pracowników i nie da się określić, w jakiej wysokości korzysta z nich konkretny podwładny.
[srodtytul]Podatnik swoje, minister swoje[/srodtytul]
Pytała, czy wartość pakietu medycznego oferowanego pracownikom, a opłacanego ryczałtowo w sposób uniemożliwiający identyfikację ceny konkretnej usługi, stanowi przychód pracownika i podlega opodatkowaniu PIT. Jej zdaniem przychód nie powstaje. Innego zdania był jednak minister finansów. Według niego w przypadku zakupu przez pracodawcę dodatkowych usług medycznych uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania z określonych świadczeń ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W przypadku ryczałtowej formy rozliczeń z firmą świadczącą usługi medyczne fakt skorzystania lub nieskorzystania przez pracownika w danym miesiącu z usługi pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania świadczeń.
[b]Według ministra kwota usług lekarskich z zakresu zakładowej opieki pokrywana przez pracodawcę za pracownika wypełnia dyspozycję zakwalifikowania jej do przychodów ze stosunku pracy. [/b]Wynika to z definicji przychodu, która nakazuje zaliczyć do niego każdą realną korzyść, jaką pracownik otrzymał od pracodawcy.
Minister podkreślił, że w przypadku pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców pracownikom nie ma trudności z indywidualizacją świadczenia. W momencie wykupienia usług znana jest zarówno globalna kwota przypadająca do zapłaty za dany miesiąc, jak i liczba pracowników uprawnionych, dla których wykupiono świadczenie. W tej sytuacji ustalenie przychodu na poszczególnych pracowników wydaje się sprawą oczywistą.