[b]Sąd Najwyższy w postanowieniu z 24 czerwca 2009 r. (sygn. I CSK 538/08) [/b]uznał, że zażalenie na postanowienie polskiego sądu w takich sprawach sąd II instancji rozpatruje na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron.
W sprawie chodzi o wyrok częściowy Trybunału Arbitrażowego przy Londyńskim Sądzie Arbitrażu Międzynarodowego. Jest to jeden z jego wyroków w sporze, w którym uczestniczą Vivendi SA i jej spółka zależna Vivendi Telcom International (obie z siedzibą w Paryżu) z jednej strony, a z drugiej – Elektrim SA, Elektrim Telekomunikacja spółka z o.o. i Cracom Warszawa spółka z o.o.
Trybunał uznał za ważną umowę, z której Vivendi SA wywodzi roszczenia pieniężne wobec Elektrimu SA.
Vivendi SA wystąpiła do polskiego sądu o uznanie wykonalności tego wyroku na terenie Polski. Sąd I instancji uwzględnił to żądanie. Sąd II instancji po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia zarządcy masy upadłości Elektrimu zaakceptował to rozstrzygnięcie.
W skardze kasacyjnej Elektrim SA zarzucił sądowi II instancji naruszenie art. 1215 k.p.c. i rozpatrzenie zażalenia na posiedzeniu niejawnym zamiast na rozprawie. W ten sposób, zdaniem tej spółki, pozbawił ją możliwości obrony swych praw, a więc w myśl art. 379 pkt 5 k.p.c. postępowanie toczące się przed sądem II instancji jest nieważne.