Tak orzekł[b] Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 listopada 2009 r. (I SA/Wr 1250/09)[/b].
Sąd, uchylając interpretację przepisów prawa podatkowego, nie zgodził się z odmiennym poglądem prezentowanym przez ministra finansów. To kolejny wyrok ugruntowujący linię orzeczniczą w tym zakresie.
We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego spółka pytała o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu bankowego, zaciągniętego na sfinansowanie wypłaty dywidendy wspólnikom. Zaznaczyła, że pomimo wygenerowania dodatniego wyniku nie dysponuje środkami pieniężnymi koniecznymi dla wypłacenia dywidendy należnej udziałowcom na podstawie stosownej uchwały zgromadzenia wspólników. Posiadane przez spółkę środki mają być przeznaczane na rozwój i bieżącą działalność. Dlatego też wypłata dywidendy wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu.
W ocenie spółki wydatki poniesione na pozyskanie i obsługę kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy należy uznać za koszt uzyskania przychodów, zgodnie z zasadą zawartą w art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Są bowiem związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W konsekwencji naliczone i zapłacone odsetki od tego kredytu będą kosztem uzyskania przychodów.
We wniosku powołano się m.in. na pogląd wyrażony w [b]wyroku WSA w Warszawie z 13 lipca 2007 r. (III SA/ Wa 382/07).[/b]