Dywidenda na kredyt, odsetki do kosztów

Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy są dla kapitałowej spółki handlowej kosztem uzyskania przychodów

Aktualizacja: 12.11.2009 07:00 Publikacja: 12.11.2009 05:50

Dywidenda na kredyt, odsetki do kosztów

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Red

Tak orzekł[b] Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 listopada 2009 r. (I SA/Wr 1250/09)[/b].

Sąd, uchylając interpretację przepisów prawa podatkowego, nie zgodził się z odmiennym poglądem prezentowanym przez ministra finansów. To kolejny wyrok ugruntowujący linię orzeczniczą w tym zakresie.

We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego spółka pytała o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu bankowego, zaciągniętego na sfinansowanie wypłaty dywidendy wspólnikom. Zaznaczyła, że pomimo wygenerowania dodatniego wyniku nie dysponuje środkami pieniężnymi koniecznymi dla wypłacenia dywidendy należnej udziałowcom na podstawie stosownej uchwały zgromadzenia wspólników. Posiadane przez spółkę środki mają być przeznaczane na rozwój i bieżącą działalność. Dlatego też wypłata dywidendy wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu.

W ocenie spółki wydatki poniesione na pozyskanie i obsługę kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy należy uznać za koszt uzyskania przychodów, zgodnie z zasadą zawartą w art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Są bowiem związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W konsekwencji naliczone i zapłacone odsetki od tego kredytu będą kosztem uzyskania przychodów.

We wniosku powołano się m.in. na pogląd wyrażony w [b]wyroku WSA w Warszawie z 13 lipca 2007 r. (III SA/ Wa 382/07).[/b]

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Uznał, że nie ma możliwości zaliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego w celu wypłaty dywidendy do kosztów podatkowych. Wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu i nie jest też związana z utrzymaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów. Wydatki te dotyczą tej części osiągniętego dochodu, która pozostaje po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z tym nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Dodatkowo, odnosząc się do powołanego przez spółkę orzeczenia WSA, organ wskazał, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

WSA we Wrocławiu uchylił interpretację ministra finansów. Wskazał, że wydatki związane z zaciągnięciem kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy udziałowcom zabezpieczają płynność finansową spółki kapitałowej, a tym samym są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. W efekcie należą do kategorii wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Jednocześnie sąd powołał się na ugruntowaną linię orzecznictwa sądów administracyjnych, zgodnie z którą wydatki tego typu zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów, w tym na [b]wyrok NSA z 10 czerwca 2009 r. (II FSK 234/08), wyrok WSA w Gliwicach z 21 lipca 2009 r. (I SA/Gl 411/09) oraz wyrok WSA w Krakowie z 16 kwietnia 2009 r. (I SA/Kr 214/09).[/b]

Ponadto zaznaczył, że w sytuacji gdy istnieje utrwalona linia orzecznicza sądów administracyjnych, organy podatkowe powinny się do niej stosować, a nie traktować poszczególne orzeczenia jako rozstrzygnięcia w indywidualnych sprawach.

Tak orzekł[b] Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 listopada 2009 r. (I SA/Wr 1250/09)[/b].

Sąd, uchylając interpretację przepisów prawa podatkowego, nie zgodził się z odmiennym poglądem prezentowanym przez ministra finansów. To kolejny wyrok ugruntowujący linię orzeczniczą w tym zakresie.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr