Wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność złożony na mocy poprzedniej ustawy powinien być rozpatrywany na podstawie jej przepisów – stwierdził [b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 386/09)[/b].
W trybie ustawy z 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności mogli się uwłaszczyć użytkownicy wieczyści nieruchomości handlowo-usługowych, np. pawilonów ze sklepami, warsztatów itp. Obecna [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DB064A346D9B34B6F7F7F05399A33E05?id=179106]ustawa z 2005 r[/link]. ogranicza to do użytkowników wieczystych nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych na cele mieszkaniowe i garaży, rolnych oraz gruntów warszawskich i otrzymanych w zamian za wywłaszczone. Art. 8 nakazuje zaś, żeby do spraw wszczętych na podstawie ustawy z 1997 r. i niezakończonych decyzją ostateczną stosować obecne przepisy.
[srodtytul]Wielu zostało na lodzie[/srodtytul]
Wyrok NSA stwierdzający, że mimo istnienia art. 8 obecna ustawa nie wygasiła uprawnień nabytych na mocy poprzednich przepisów, może więc dotyczyć wielu osób ubiegających się o przekształcenie. Wskutek znacznych w niektórych miastach, szczególnie w Warszawie, opóźnień w rozpatrywaniu takich spraw dopiero teraz załatwiane bywają wnioski złożone np. w 2000 r. na podstawie ustawy z 1997 r.
Wniosek o przekształcenie gruntu w Warszawie z budynkiem warsztatowo-biurowym złożył w 2002 r. Marek S. Wskutek przewlekłego postępowania dopiero w 2008 r. otrzymał decyzję odmowną. Wtedy obowiązywała już nowa ustawa, w której nie ma szansy na przekształcenie. Szerokie poprzednio potraktowanie możliwości przekształcenia spowodowało bowiem skargę trzech gmin do Trybunału Konstytucyjnego i w konsekwencji uchwalenie ustawy z 2005 r. Marek S. zdecydował się na drogę sądową.