[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 25 listopada 2009 r. (III SA/Wa 1149/09, III SA/Wa 1148/09).[/b]
Spółka jest producentem piwa, które dostarcza do hurtowni. Gdy kończy się termin trwałości produktów, wymienia towary u sprzedawców detalicznych (klientów hurtowni), z którymi nie łączy jej żadna umowa. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy taka wymiana podlega VAT.
Zdaniem spółki skoro zastąpienie towarów innym równowartościowym towarem mieści się w ramach wynagrodzenia otrzymywanego od hurtownika, to wymiana ta jest analogiczna do wymiany w ramach gwarancji, jaką wykonuje dostawca, gdy okaże się, że towar jest wadliwy, która nie podlega opodatkowaniu.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym i uznał, że dochodzi tu do odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]. W jego opinii kolejna dostawa na rzecz odbiorcy detalicznego obejmuje towary, których cena jest wyższa od ceny pierwszej dostawy na rzecz hurtownika, dlatego różnica ceny powinna być opodatkowana VAT. W związku z tym spółka powinna wystawić fakturę korygującą. Sprawa trafiła do WSA.
Sąd uchylił zaskarżoną interpretację. Wskazał, że na czynność opodatkowaną mogą się składać różne czynności natury faktycznej. W tym wypadku wymianę towarów należy uznać za jeden z elementów czynności opodatkowanej, jaką jest dostawa towarów do hurtownika.