NSA zauważył, że [b]zasadnicze znaczenie dla oceny zarzutu skargi kasacyjnej ma to, czy pełnomocnikowi skutecznie doręczone zostało wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi[/b].
Zgodnie z art. 65 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] sąd dokonuje doręczeń przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione przez sąd osoby lub organy. Do doręczania pism przez pocztę w postępowaniu sądowym stosuje się tryb doręczeń jak w postępowaniu cywilnym.
Zastosowanie znajdują więc przepisy wydanego na podstawie art. 133 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD6FA65E8969854604F8181D606C01DA?id=79017]rozporządzenia wykonawczego w sprawie szczegółowego doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym przez pocztę (DzU z 1999 r. nr 62, poz. 697 ze zm.)[/link].
Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia [b]pismo sądowe, doręczone przez pocztę, wysyłane jest jako list polecony za potwierdzeniem odbioru[/b]. Na stronie adresowej przesyłki umieszcza się napis „Polecony – za potwierdzeniem odbioru”. Do przesyłki dołącza się jednocześnie formularz potwierdzenia odbioru. Dopuszczalne jest przesyłanie w jednej przesyłce listowej kilku pism sądowych, jednak w momencie odbioru winny one być traktowane indywidualnie.
Dla prawidłowości dokonania w ten sposób doręczenia wymaga się, aby z dołączonego do przesyłki potwierdzenia odbioru ta okoliczność wynikała. Powinno to nastąpić poprzez wymienienie na formularzu potwierdzenia odbioru w rubryce „rodzaj przesyłki” pism stanowiących jej zawartość.
[b]Adresat przesyłki lub inne osoby upoważnione do odbioru przesyłek potwierdzają odbiór przesyłki[/b] zgodnie z opisaną jej zawartością, składając czytelny podpis i umieszczając datę otrzymania przesyłki, a listonosz oddzielnie wpisuje datę doręczenia przesyłki, imię i nazwisko odbierającego i sposób doręczenia.