Reklama
Rozwiń

Przed sądem słowa nie wystarczą, potrzebne są dowody

Adresat przesyłki, który twierdzi, że nie doręczono mu wszystkich pism wymienionych na formularzu potwierdzającym odbiór, a których przyjęcie pokwitował, powinien ten fakt udowodnić

Aktualizacja: 15.04.2010 04:42 Publikacja: 15.04.2010 03:00

Przed sądem słowa nie wystarczą, potrzebne są dowody

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 marca 2010 r., I FSK 1929/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

WSA odrzucił skargę na interpretację indywidualną ministra finansów dotyczącą VAT. Powodem było nieusunięcie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania do usunięcia braku formalnego skargi w postaci dołączenia dokumentu, z którego wynikałoby umocowanie osoby podpisanej pod dołączonym pełnomocnictwem do reprezentowania spółki. Wezwanie to zostało skutecznie doręczone 18 czerwca 2009 r. Termin do uzupełnienia braków upłynął 25 czerwca 2009 r.

Spółka złożyła skargę kasacyjną. Pełnomocnik twierdził, że nie otrzymał w tym dniu wezwania do usunięcia braku formalnego, dlatego też nie mógł naruszyć terminu do jego usunięcia.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA zauważył, że [b]zasadnicze znaczenie dla oceny zarzutu skargi kasacyjnej ma to, czy pełnomocnikowi skutecznie doręczone zostało wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi[/b].

Zgodnie z art. 65 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] sąd dokonuje doręczeń przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione przez sąd osoby lub organy. Do doręczania pism przez pocztę w postępowaniu sądowym stosuje się tryb doręczeń jak w postępowaniu cywilnym.

Zastosowanie znajdują więc przepisy wydanego na podstawie art. 133 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD6FA65E8969854604F8181D606C01DA?id=79017]rozporządzenia wykonawczego w sprawie szczegółowego doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym przez pocztę (DzU z 1999 r. nr 62, poz. 697 ze zm.)[/link].

Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia [b]pismo sądowe, doręczone przez pocztę, wysyłane jest jako list polecony za potwierdzeniem odbioru[/b]. Na stronie adresowej przesyłki umieszcza się napis „Polecony – za potwierdzeniem odbioru”. Do przesyłki dołącza się jednocześnie formularz potwierdzenia odbioru. Dopuszczalne jest przesyłanie w jednej przesyłce listowej kilku pism sądowych, jednak w momencie odbioru winny one być traktowane indywidualnie.

Dla prawidłowości dokonania w ten sposób doręczenia wymaga się, aby z dołączonego do przesyłki potwierdzenia odbioru ta okoliczność wynikała. Powinno to nastąpić poprzez wymienienie na formularzu potwierdzenia odbioru w rubryce „rodzaj przesyłki” pism stanowiących jej zawartość.

[b]Adresat przesyłki lub inne osoby upoważnione do odbioru przesyłek potwierdzają odbiór przesyłki[/b] zgodnie z opisaną jej zawartością, składając czytelny podpis i umieszczając datę otrzymania przesyłki, a listonosz oddzielnie wpisuje datę doręczenia przesyłki, imię i nazwisko odbierającego i sposób doręczenia.

Wszystkie te wymagania zostały zachowane przy doręczeniu pełnomocnikowi spółki przesyłki zawierającej odpis odpowiedzi na skargę oraz wezwanie do usunięcia braków skargi. Wynika to ze znajdującego się w aktach sprawy potwierdzenia odbioru tej przesyłki, który stanowi dokument urzędowy.

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 marca 2010 r., I FSK 1929/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono