Spółdzielnia Mieszkaniowa i Gminny Zakład Usług Komunalnych w Dołhobyczowie, który zajmuje się dostarczeniem wody i odbiorem ścieków od bloków należących do spółdzielni, nie mogą dojść do porozumienia od kilku lat. Pomimo braku umowy na dostawę wody do bloków, mieszkańcy byli w nią zaopatrywani i za pośrednictwem spółdzielni regularnie dokonywali opłat zgodnie z wystawionymi przez GZUK fakturami.
W maju 2007 r. GZUK w części budynków zamontował wodomierze główne i dostarczył spółdzielni projekt umowy na dostawę wody. Propozycja zakładała, że ilość pobranej wody ma być rozliczana na podstawie wskazań wodomierzy głównych zainstalowanych w budynkach wielolokalowych. Członkowie spółdzielni nie zgodzili się na to, uzasadniając, że osiedle zostało opomiarowane wybiórczo, a koszty związane z procentowym rozliczeniem różnicy wskazań wodomierzy są dla nich niekorzystne.
Prezes spółdzielni i prezes GZUK korespondowali ze sobą przez cały 2008 r. Do zawarcia umowy pisemnej jednak nie doszło. Pomimo to GZUK nadal dostarczał wodę, a mieszkańcy za pośrednictwem spółdzielni regulowali opłaty. Wobec braku porozumienia prezes GZUK poinformował o sprawie policję. Ta obwiniała prezesa spółdzielni, że bez uprzedniego zawarcia umowy z GZUK pobierał wodę z urządzeń wodociągowych do bloków mieszkalnych, czyli o wykroczenie z art. 28 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182311]ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków[/link].
Prezes spółdzielni nie przyznawał się do zarzutu i wyjaśniał, że powodem niepodpisania umowy w wersji zaproponowanej przez GZUK były protesty mieszkańców.
Sąd Rejonowy w Hrubieszowie stwierdził, że prezes spółdzielni jest niewinny. [b]Korzystanie z usługi dostaw wody pomimo braku umowy na piśmie spowodowało bowiem zawarcie umowy w tzw. sposób dorozumiany.[/b] W uzasadnieniu wyroku sąd przytoczył orzeczenia Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2006 r. oraz 24 stycznia 2007 r., z których wynika, że w świetle przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne oraz zainteresowany odbiorca usług mogą wyrazić wolę zawarcia umowy o dostarczenie wody lub odprowadzenie ścieków w dowolnej formie, w tym także przez czynności dorozumiane. Wyrok utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Zamościu [b](sygn. II WAZ 16/10)[/b].