[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
WSA skargę uwzględnił. Przypomniał, że zgodnie z art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Mają jednak możliwość łącznego opodatkowania sumy swoich dochodów pod pewnymi warunkami.
Zdaniem sądu zdolności podatkowej małżonka nie można rozpatrywać w oderwaniu od przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z jego art. 27 oboje małżonkowie są obowiązani, każdy według swoich sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.
Trzeba zatem uwzględnić, że w sytuacji, gdy źródłem majątku wspólnego małżonków są wyłącznie bądź przede wszystkim dochody jednego z nich, brak jest dostatecznych podstaw, by dochód osoby pozostającej w związku małżeńskim traktować jako odrębny, bowiem zdolność podatkowa tej osoby – przez konieczność utrzymywania małżonka, a niekiedy również dzieci – jest uszczuplona.
Mając na uwadze, że w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje progresywna stawka podatkowa, przyjąć należy, że dochody w małżeństwie uzyskują obydwoje małżonkowie w sytuacji, gdy jedno z nich nie osiąga żadnego dochodu. Za takim stanowiskiem przemawia również to, że decyzja w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych winna być skierowana wobec obojga małżonków, a więc podatnikami są oboje małżonkowie.
Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Wysokość wydatków na Internet ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.