Faktura VAT nie musi być wystawiona na oboje małżonków

Nie ma znaczenia, na którego z małżonków – podatników jest wystawiona faktura odpowiadająca wymogom o VAT, jeżeli we wspólnym miejscu ich zamieszkania użytkują sieć internetową i ponoszą z tego tytułu wydatki

Aktualizacja: 26.04.2010 04:20 Publikacja: 26.04.2010 03:00

Faktura VAT nie musi być wystawiona na oboje małżonków

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 4 sierpnia 2009 r., I SA/Rz 575/09[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik złożył korektę do PIT ujmującą wydatek na Internet wraz z wnioskiem o stwierdzenie w tym zakresie nadpłaty. W trakcie postępowania ustalono, że faktury VAT za użytkowanie sieci internetowej wystawione zostały na nazwisko L.D. Ponieważ nie uzyskała ona żadnego dochodu, organ I instancji stwierdził, że nie mogła skorzystać z odliczenia od dochodu ulgi internetowej.

Natomiast B.D. nie mógł odliczyć od dochodu wydatków na Internet, ponieważ jego nazwisko nie było umieszczone na fakturze za Internet.

Nie pomogło odwołanie. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Przypomniał, że zgodnie z art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Mają jednak możliwość łącznego opodatkowania sumy swoich dochodów pod pewnymi warunkami.

Zdaniem sądu zdolności podatkowej małżonka nie można rozpatrywać w oderwaniu od przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z jego art. 27 oboje małżonkowie są obowiązani, każdy według swoich sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.

Trzeba zatem uwzględnić, że w sytuacji, gdy źródłem majątku wspólnego małżonków są wyłącznie bądź przede wszystkim dochody jednego z nich, brak jest dostatecznych podstaw, by dochód osoby pozostającej w związku małżeńskim traktować jako odrębny, bowiem zdolność podatkowa tej osoby – przez konieczność utrzymywania małżonka, a niekiedy również dzieci – jest uszczuplona.

Mając na uwadze, że w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje progresywna stawka podatkowa, przyjąć należy, że dochody w małżeństwie uzyskują obydwoje małżonkowie w sytuacji, gdy jedno z nich nie osiąga żadnego dochodu. Za takim stanowiskiem przemawia również to, że decyzja w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych winna być skierowana wobec obojga małżonków, a więc podatnikami są oboje małżonkowie.

Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Wysokość wydatków na Internet ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

[b]Warunkiem skorzystania z ulgi tzw. internetowej jest zatem poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu będącym jego miejscem zamieszkania oraz udokumentowanie tego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o VAT.[/b] W tej sprawie wydatek z tytułu użytkowania Internetu dotyczył lokalu użytkowanego i zamieszkiwanego wspólnie przez małżonków.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo