Ulga tylko dla tych podatników, którzy spełnią warunki

Aby móc skorzystać z danej ulgi podatkowej, konieczne jest wykazanie, że określone wydatki zostały rzeczywiście poniesione. Trzeba zatem przedstawić potwierdzające to dokumenty

Publikacja: 29.04.2010 04:30

Ulga tylko dla tych podatników, którzy spełnią warunki

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 29 kwietnia 2009 r., (II FSK 84/08). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego określił zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych. Było to skutkiem nieuznania przez organ odliczeń od dochodu wydatków poniesionych przez skarżącego na rzecz stowarzyszenia oraz użytkowania Internetu. Nie pomogło odwołanie. Podatnik złożył skargę do WSA. Sąd jednak ją odrzucił.

Stwierdził, że w przypadku ulgi internetowej warunkiem, który należało spełnić, było poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania oraz udokumentowanie wydatku fakturą. Dokonując odliczenia, podatnik musi dysponować dowodem uprawniającym go do tego.

Odnosząc się zaś do sporu dotyczącego odliczenia z tytułu darowizny, WSA stwierdził, że z przedłożonego przez stronę skarżącą dokumentu i jego urzędowego tłumaczenia na język polski nie wynika, czy jest to wpłata członkowska, czy darowizna pieniężna. W konsekwencji zasadnie organy uznały, że podatnik nie spełnił wymaganego przepisami ustawy warunku.

Podatnik złożył skargę kasacyjną do NSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd oddalił ją. Przypomniał, że skoro ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady równości i powszechności opodatkowania, do strony, która z niej zamierza skorzystać, należy wykazanie spełnienia warunków przewidzianych w przepisach.

W tym wypadku konieczne było posiadanie określonych dowodów. Zdaniem sądu rozstrzygnięcie sprawy leży w konkretnej odmowie uznania mocy dowodowej przedstawionych przez stronę dokumentów (oryginałów i ich urzędowych tłumaczeń), nie zaś zanegowaniu generalnej możliwości skorzystania przez skarżącego z obu ulg.

Rygor dokumentowania określonego wydatku fakturą VAT jest refleksem zasad powszechności i neutralności opodatkowania usług podatkiem od towarów i usług. Wykazanie zaś darowizny dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego dowodzi realnego i obiektywnego charakteru tej czynności.

Z woli ustawodawcy wprowadzona została reglamentacja środków dowodowych uzasadniających zastosowanie danego przywileju podatkowego, prowadząca do uproszczenia postępowania weryfikacyjnego i zapobiegająca ich nadużywaniu.

Dla możliwości odliczenia darowizny od dochodu, gdy przedmiotem jej były pieniądze, konieczne było wykazanie dokonania wpłaty poprzez dysponowanie bankowym dowodem wpłaty dokonanej przez podatnika. W świetle art. 26 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] nie mogło natomiast zostać uznane za należycie udokumentowane dokonanie przez skarżącego wpłaty w kasie i udokumentowanie jej w formie wydruku KP.

W razie powzięcia przez organ podatkowy wątpliwości dotyczących treści dokumentów wskazanych w ustawie o PIT, przyznać trzeba stronie uprawnienie do dowodzenia istotnych dla zastosowania danej ulgi okoliczności innymi środkami dowodowymi. Strona miała taką możliwość.

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 29 kwietnia 2009 r., (II FSK 84/08). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo