Łatwiej będzie skorzystać z ulgi na Internet

Osoby, które chcą odliczyć ulgę internetową, nie będą musiały mieć faktur VAT. Wystarczą inne dokumenty, np. poświadczające dokonanie przelewów bankowych lub pocztowe dowody wpłaty

Publikacja: 29.04.2010 05:05

Łatwiej będzie skorzystać z ulgi na Internet

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Osoby, które chcą odliczyć ulgę internetową, nie będą musiały mieć faktur VAT. Wystarczą inne dokumenty, np. poświadczające dokonanie przelewów bankowych lub pocztowe dowody wpłaty

Taką zmianę w ustawie o PIT proponuje sejmowa komisja Przyjazne państwo".Do odliczenia ma uprawniać każdy dokument, który potwierdza wydatki na korzystanie z Internetu. Obecnie prawo do odpisu daje wyłącznie faktura w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

W praktyce taki zapis sprawia sporo kłopotów, np. podatnikom otrzymującym rachunki wyłącznie w wersji elektronicznej, które nie są fakturami w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Kłopot mają też osoby otrzymujące dokument, w którym dostawca podał jedną zbiorczą opłatę za Internet i telefon, bo nie mogą wówczas dokonać odpisu. Dlatego propozycja komisji zmierza w bardzo dobrym kierunku. Dzięki temu więcej oósb skorzysta z odliczenia uważa Marcin Eckert, radca prawny, ekspert podatkowy BCC.

Komisja chce też odejść od zapisu, zgodnie z którym preferencja przysługuje osobom, które poniosły koszty użytkowania Internetu w lokalu będącym ich miejscem zamieszkania. Oznacza to, że bez kłopotu będzie można odliczyć nie tylko korzystanie z Internetu mobilnego, na kartę lub za pomocą telefonów komórkowych, ale też np. opłatę za wchodzenie do sieci w kawiarni internetowej.

Należy jednak pamiętać, że w rozliczeniu za 2009 r. obowiązują dotychczasowe zasady. Jeśli więc ktoś chce odliczyć ulgę, musi mieć faktury VAT i przechowywać je przez pięć lat na wypadek kontroli podatkowej.

Komisja chce też zawęzić definicję samotnego rodzica w ten sposb, by na preferencyjnych zasadach nie mogły rozliczać się osoby żyjące w związkach partnerskich.

Zgodnie z ustawą o PIT osobą samotną jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik oraz osoba w separacji. Nigdzie nie jest jednak powiedziane, że ktoś, kto mieści się w tej definicji, nie może jednocześnie być w związku partnerskim, co potwierdza w wyrokach część sądów. Przykładem jest [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 24 marca 2010 r. (sygn. I SA/Wr 1627/09)[/b]. Uznał on, że dla prawa do preferencji nie mają znaczenia takie okoliczności, jak wspólne zamieszkiwanie rodziców czy pomoc w wychowaniu dziecka.

Z kolei WSA w Łodzi [b]orzekł 29 grudnia 2008 r. (sygn. I SA/ Łd 868/08)[/b], iż aby skorzystać z ulgi, podatnik musi mieć nie tylko określony stan cywilny, ale także wychowywać samotnie dziecko.

Ta propozycja budzi wątpliwości. To delikatna kwestia i nie wiadomo, w jaki sposób organy podatkowe sprawdzałyby, czy dana osoba rzeczywiście sama wychowuje dziecko mówi Marcin Eckert.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo