Urzędnicy wyjaśnią powody podjęcia przez nich decyzji

Organ podatkowy jest zobowiązany do oceny, czy zostały spełnione przesłanki udzielenia ulgi podatkowej, oraz do wyjaśnienia motywów, którymi kierował się przy wydawaniu decyzji podatkowej

Aktualizacja: 06.05.2010 04:01 Publikacja: 06.05.2010 03:00

Urzędnicy wyjaśnią powody podjęcia przez nich decyzji

Foto: Dziennik Wschodni, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Białymstoku w wyroku z 7 kwietnia 2010 r., I SA/Bk 592/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pani E.W. wystąpiła do dyrektora urzędu kontroli skarbowej z wnioskiem o rozłożenie na raty zaległości podatkowej wynikającej z decyzji tego organu ustalającej zobowiązanie z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów. Prosiła o rozłożenie zaległości na 3,5 roku, w ratach płatnych miesięcznie.

Wskazała, że jej sytuacja finansowa nie pozwala na jednorazową spłatę zaległości podatkowej. Dodała, że jest osobą bezrobotną mającą na utrzymaniu uczące się dziecko, a jedynym źródłem jej utrzymania są środki pieniężne otrzymywane z pomocy społecznej oraz od członków rodziny. Ponadto członkowie rodziny zobowiązali się do pomocy w spłacie zobowiązań, na dowód czego przedłożyła oświadczenia matki i siostry.

Wniosek ten został przekazany do naczelnika urzędu skarbowego, który odmówił udzielenia ulg. Decyzję tę utrzymał w mocy również organ odwoławczy. Sprawa trafiła do sądu.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Przypomniał, że stosownie do art. 67a § 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy na wniosek podatnika może m.in. rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej.

Decyzje organów podatkowych w tego typu sprawach opierają się na tzw. uznaniu administracyjnym.

Fakt ten nie może oznaczać dowolności działania. Także w tego typu sprawach organ podatkowy jest zobowiązany do wszechstronnego rozważenia, czy zostały spełnione przesłanki określone w art. 67a § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, umożliwiające przyznanie ulgi w spłacie podatku. Wyniki tej oceny muszą być należycie uzasadnione.

Organy powinny z należytą starannością przekazać stronie motywy, jakimi kierowały się przy wydawaniu decyzji o odmowie przyznania tego typu ulgi. Motywy te muszą znajdować logiczne uzasadnienie w okolicznościach faktycznych danej sprawy. Inaczej organ podatkowy naraża się na zarzut dowolnej oceny materiału dowodowego.

Sąd uznał, że nielogiczne są argumenty zawarte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji dotyczące braku podstaw do uwzględnienia wniosku o rozłożenie na raty zaległości podatkowej. Organ odwoławczy, stwierdzając prawidłowość stanowiska naczelnika urzędu skarbowego, że sytuacja finansowa skarżącej nie gwarantuje spłaty zaległości w ratach, zdaje się nie dostrzegać, że skarżąca regularnie dokonuje częściowych wpłat na poczet zaległości.

Reklama
Reklama

Zatem jej spłata już następuje w ratach. W tej sytuacji pozbawione są logiki twierdzenia o braku możliwości spłacania proponowanych przez stronę rat.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Białymstoku w wyroku z 7 kwietnia 2010 r., I SA/Bk 592/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama