[b]Takie są konsekwencje uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (II FPS 1/10)[/b] - pisaliśmy o niej również w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,484490_Pakiety_medyczne_sa_opodatkowane.html]"Firmy muszą pobierać PIT od pakietów medycznych"[/link].
Kończy ona dyskusje na temat zasadności opodatkowania takich świadczeń. Zaczęły się one w 2006 r. Wtedy nastąpiła zmiana podejścia fiskusa do opodatkowania pakietów medycznych.
Wcześniej we wszystkich interpretacjach potwierdzał on, że nie trzeba od nich naliczać podatku, ponieważ opodatkowaniu podlegają tylko rzeczywiście uzyskane świadczenia. Tymczasem płatnik nie jest w stanie ustalić, kto i za ile korzystał z usług.
[srodtytul]Argumenty podatników[/srodtytul]
Problem związany jest z różnymi sposobami interpretacji art. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link]. Zgodnie z tym przepisem[b] za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń[/b].