Uzyskanie ochrony tymczasowej wymaga podania przyczyn

Składający wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji administracyjnej musi uprawdopodobnić niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków

Publikacja: 29.06.2010 04:45

Uzyskanie ochrony tymczasowej wymaga podania przyczyn

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Gołosłowne stwierdzenia, bez podania konkretnych faktów, nie stanowią takich przesłanek – [b]stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 916/10). [/b]

Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy o opróżnieniu lokalu z powodu braku uprawnień do zajmowania służbowego mieszkania policji złożył do NSA Jan A.

Wcześniej wystosował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Nie zgodził się z oceną, że nie ma tytułu prawnego ani uprawnień do zajmowania lokalu. Był on przydzielony jego babce jako pracownikowi, a mieszka w nim razem z matką uwzględnioną w przydziale. Uzyskała ona pisemną obietnicę komendanta miejskiego, że może tam mieszkać do chwili uzyskania innego lokalu.

Oddalając skargę, WSA Bydgoszczy stwierdził, że mieszkanie będące w dyspozycji komendanta policji nie zostało przydzielone skarżącemu w decyzji administracyjnej. Nie zawarto z nim umowy najmu, nie przysługuje mu prawo do lokalu służbowego, nie jest członkiem rodziny uprawnionym do renty po zmarłym funkcjonariuszu. Wreszcie nie jest i nigdy nie był policjantem. Do lokali pozostających w dyspozycji jednostek podległych ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych nie mają zastosowania przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów i kodeksu cywilnego.

Jan A. odwołał się do NSA. Jednocześnie wystąpił o wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozpatrzenia przez NSA skargi kasacyjnej. Wskazał, że nie ma innego mieszkania, a wykonanie decyzji wywołałoby nieodwracalne skutki i uczyniło bezprzedmiotowym dochodzenie swoich racji.

NSA odmówił. Uwzględnienie takiego wniosku, a więc [b]objęcie skarżącego tzw. ochroną tymczasową, jest możliwe tylko wtedy, gdy zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Obowiązek ich uprawdopodobnienia spoczywa na wnioskodawcy.[/b] Musi podać konkretne okoliczności uzasadniające wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Skarżący ich nie podał.

Gołosłowne stwierdzenia spowodowania trudnych do odwrócenia skutków i niepowetowanej szkody nie stanowią przesłanek wstrzymania wykonania decyzji, gdyż sąd nie może ich merytorycznie ocenić.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku