Reklama
Rozwiń

Termin będzie zachowany, gdy pismo wyślemy na czas

Aby zachować termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia należy nadać go przed upływem terminu w polskim urzędzie pocztowym do sądu właściwego do rozpoznania sprawy, a nie do jakiegokolwiek sądu

Aktualizacja: 06.07.2010 04:39 Publikacja: 06.07.2010 03:00

Termin będzie zachowany, gdy pismo wyślemy na czas

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 czerwca 2010 r., II FZ 262/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

WSA w Lublinie odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku oraz postanowił zwrócić skarżącemu opłatę kancelaryjną za wydanie odpisu wyroku. Sąd uznał, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia należy złożyć w ustawowym terminie do sądu, który wydał rozstrzygnięcie, o którego uzasadnienie strona wnosi.

W rozpatrywanej sprawie wyrok WSA oddalający skargę D.P. został wydany 5 marca 2010 r., zatem 7-dniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia upłynął 12 marca 2010 r. W związku z tym wniosek pełnomocnika skarżącego wniesiony do właściwego sądu 18 marca 2010 r. (data nadania przez WSA w Warszawie) należy uznać za wniesiony po terminie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że w sprawach, w których oddalono skargę, [b]uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia sentencji wyroku[/b]. Przepis nie wskazuje dokładnie sądu, do którego żądanie takie strona winna skierować.

Nie powinno jednak budzić wątpliwości, iż musi to być ten sąd, który wydał wyrok, którego uzasadnienia strona się domaga. Tylko jemu znane są bowiem motywy rozstrzygnięcia, które winny być podane w uzasadnieniu, tylko sędziowie, którzy wydali wyrok, podpisują uzasadnienie. Kwestia ta wydaje się oczywista także i dla strony skarżącej.

Istota sporu dotyczy jedynie zachowania terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W ocenie strony wystarczy, aby wniosek taki nadała w polskim urzędzie pocztowym na adres jakiegokolwiek wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku.

Poglądu tego nie można podzielić. W postępowaniu sądowo-administracyjnym przyjęto zasadę ciągłości (trwałości) właściwości wojewódzkiego sądu administracyjnego. [b]Sąd właściwy w chwili wniesienia skargi pozostaje takim aż do ukończenia postępowania, choćby podstawy właściwości zmieniły się w toku postępowania.[/b] Wyjątek od tej zasady może wynikać tylko z przepisu szczególnego. Tym samym sąd zachowuje swą właściwość aż do prawomocnego zakończenia sprawy. Właściwość sądu winna być uwzględniana z urzędu.

[b]Dla zachowania terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia należy nadać go przed upływem terminu w polskim urzędzie pocztowym do sądu właściwego do rozpoznania sprawy, a nie do jakiegokolwiek sądu. Dzień, w którym sąd, do którego omyłkowo je wysłano, nada pismo do sądu właściwego, jest równoznaczny z dniem wniesienia pisma do sądu.[/b]

Trafność tej argumentacji potwierdza również treść art. 46 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=912209C25D34634AF32A112192E4C18E?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link], zgodnie z którym w piśmie należy oznaczyć sąd, do którego pismo jest kierowane. Skoro tak, to za wniesione w terminie można uznać tylko to pismo, które zostało oddane w urzędzie pocztowym do sądu wskazanego jako adresat w piśmie, a nie na kopercie.

W tym przypadku nie budzi wątpliwości, że wniosek został oddany w polskim urzędzie pocztowym w celu doręczenia go do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie dopiero 18 marca 2010 r. Termin na jego wniesienie upłynął zaś 12 marca 2010 r.

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 czerwca 2010 r., II FZ 262/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono