NSA stwierdził, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Przypomniał, że w sprawach, w których oddalono skargę, [b]uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia sentencji wyroku[/b]. Przepis nie wskazuje dokładnie sądu, do którego żądanie takie strona winna skierować.
Nie powinno jednak budzić wątpliwości, iż musi to być ten sąd, który wydał wyrok, którego uzasadnienia strona się domaga. Tylko jemu znane są bowiem motywy rozstrzygnięcia, które winny być podane w uzasadnieniu, tylko sędziowie, którzy wydali wyrok, podpisują uzasadnienie. Kwestia ta wydaje się oczywista także i dla strony skarżącej.
Istota sporu dotyczy jedynie zachowania terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W ocenie strony wystarczy, aby wniosek taki nadała w polskim urzędzie pocztowym na adres jakiegokolwiek wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku.
Poglądu tego nie można podzielić. W postępowaniu sądowo-administracyjnym przyjęto zasadę ciągłości (trwałości) właściwości wojewódzkiego sądu administracyjnego. [b]Sąd właściwy w chwili wniesienia skargi pozostaje takim aż do ukończenia postępowania, choćby podstawy właściwości zmieniły się w toku postępowania.[/b] Wyjątek od tej zasady może wynikać tylko z przepisu szczególnego. Tym samym sąd zachowuje swą właściwość aż do prawomocnego zakończenia sprawy. Właściwość sądu winna być uwzględniana z urzędu.
[b]Dla zachowania terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia należy nadać go przed upływem terminu w polskim urzędzie pocztowym do sądu właściwego do rozpoznania sprawy, a nie do jakiegokolwiek sądu. Dzień, w którym sąd, do którego omyłkowo je wysłano, nada pismo do sądu właściwego, jest równoznaczny z dniem wniesienia pisma do sądu.[/b]