[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 25 czerwca 2010 r. (III SA/Wa 94/10)[/b].
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka wskazała, że jest producentem paliw silnikowych i opałowych oraz innych wyrobów energetycznych, pochodzących głównie z przerobu ropy naftowej.
Do produkowanych paliw silnikowych dodaje tzw. uszlachetniacze, czyli dodatki lub domieszki, objęte kodem CN 3811 90 00, które powodują polepszenie parametrów tych paliw. Spółka kupuje je od kontrahentów krajowych i unijnych a następnie wprowadza do składów podatkowych należących do niej lub do innych firm z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub poza tą procedurą.
Pytała: czy prawidłowe jest jej stanowisko, że stawka podatku akcyzowego dla uszlachetniaczy wynosi 0 zł, i to także gdy są dodawane do paliw silnikowych w rozumieniu art. 86 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD7ACCCD028F19F7FF7BCEB1BBB59DCE?id=296270]ustawy o podatku akcyzowym[/link]?
Organ podatkowy stwierdził, że nie. W jego ocenie do uszlachetniaczy należy stosować stawkę określoną w art. 89 ust. 1 pkt 14, bo sformułowanie „paliwa silnikowe” użyte w tym przepisie dotyczy również wyrobów, które same w sobie nie mogą być paliwem silnikowym, lecz mogą być składnikiem tego paliwa.