Nie każde rozstrzygnięcie wolno skarżyć do sądu

Skarga do sądu administracyjnego przysługuje tylko na postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie

Aktualizacja: 28.07.2010 04:39 Publikacja: 28.07.2010 03:00

Nie każde rozstrzygnięcie wolno skarżyć do sądu

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Tak postanowił Wojewódzki S w Gdańsku z 22 lipca 2010 r., II SA/Gd 526/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

E.B. wniosła do WSA skargę na pismo wojewody dotyczące wyłączenia pracownika urzędu miejskiego w sprawie pozwolenia na budowę.

W odpowiedzi na skargę wojewoda wniósł o jej odrzucenie, ewentualnie oddalenie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że zgodnie z art. 3 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] kontrola działalności administracji publicznej powierzona sądom administracyjnym obejmuje orzekanie w sprawach skarg na:

- decyzje administracyjne;

- postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty;

- postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie;

- inne niż wcześniej akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa;

- pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach;

- akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej;

- akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż wspomniane, podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej;

- akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego;

- bezczynność organów.

Ponadto sądy administracyjne orzekają także w sprawach, w których przepisy ustaw szczególnych przewidują sądową kontrolę, i stosują środki określone w tych przepisach oraz rozstrzygają spory o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i między samorządowymi kolegiami odwoławczymi, o ile odrębna ustawa nie stanowi inaczej, oraz spory kompetencyjne między organami tych jednostek.

Z zamkniętego katalogu aktów i czynności, na które przysługuje skarga do sądu administracyjnego, wynika, że zaskarżone przez skarżącą pismo wojewody nie należy do żadnej kategorii spraw, które należą do kognicji sądu administracyjnego.

Pismo zostało wydane w odpowiedzi na pismo skarżącej, w którym wskazywała na występujące w jej ocenie nieprawidłowości w urzędzie miejskim przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pismo to, nawet gdyby przybrało postać postanowienia o odmowie wyłączenia pracownika od prowadzenia sprawy, również nie podlegałoby kontroli sądu, nie podlega bowiem zaskarżeniu.

[wyimek]Sądy administracyjne orzekają tylko w określonych sprawach[/wyimek]

Natomiast skarga do sądu administracyjnego służy tylko na postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na rozstrzygające sprawę co do istoty (art. 3 § 2 pkt 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku