Osoby, które otrzymują spadek w kręgu najbliższej rodziny, są zwolnione z daniny, zgodnie z art. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EADB0EDE0FC2F5235BC8166052D6323B?id=314797]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link]. Dotyczy to małżonka, zstępnych (np. dzieci czy wnuki), wstępnych (rodzice i dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Muszą jednak spełnić podstawowy warunek, jakim jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Przy nabyciu w drodze dziedziczenia termin ten liczony jest od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Do zawiadomienia fiskusa służy druk SDZ2. "Zgłoszenie o nabyciu rzeczy i praw majątkowych".
Oznacza to, że np. dzieci, które, otrzymując spadek po rodzicach, nie złożą w ciągu pł roku zawiadomienia na druku SDZ2 lub spóźnią się o kilka dni, zapłacą podatek.
[srodtytul]Nie można za wcześnie[/srodtytul]
Okazuje się jednak, że to samo może dotyczyć osób, które zbytnio się pośpieszą. Mówi o tym [b]wyrok WSA w Łodzi z 11 marca 2010 r. (I SA/Łd 1022/09)[/b]. Sprawa dotyczyła kobiety, która złożyła zeznanie o nabyciu spadku w kwietniu 2007 r., jeszcze przed zakończeniem postępowania sądowego w sprawie stwierdzenia praw do spadku, gdyż musiała wyjechać za granicę. Postanowienie sądu z 14 maja 2010 r. uprawomocniło się po oddaleniu apelacji sądu okręgowego z 26 września 2007 r. Naczelnik urzędu skarbowego nakazał jednak kobiecie zapłacić podatek.WSA w Łodzi przyznał rację fiskusowi. [b]Sąd stwierdził, że dokonanie stosownego zgłoszenia zarówno po tym terminie, jak i przed nim jest nieskuteczne, w związku z tym nie prowadzi do zwolnienia od opodatkowania. [/b]
Sześciomiesięczny termin na zawiadomienie fiskusa obowiązuje również w przypadku otrzymania darowizny. Osoby, którym ktoś z najbliższej rodziny przekazuje pieniądze, powinny pamiętać o innym warunku zwolnienia: muszą wykazać się dowodem wpłaty na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.