Wnioskowane dokumenty zostały przygotowane do wydania E.D. w maju 2010 r., niezwłocznie po tym, gdy akta sprawy I.C. zostały nadesłane z Sądu Najwyższego. O tym fakcie SO w Ł. poinformował E.D., wysyłając mu w tej sprawie zawiadomienie, że może już je odebrać w sekretariacie sądu.
[b]Ponieważ we wniosku o udostępnienie tej informacji strona zastrzegła, że odbierze je osobiście, dokumenty nie zostały stronie przesłane pocztą. Przesyłka z informacją była dwukrotnie awizowana [/b]i nie została odebrana. E.D. nie stawił się również po odbiór przygotowanych dla niego dokumentów.
[srodtytul]Skarga na bezczynność[/srodtytul]
W międzyczasie, 25 marca 2010 r., E.D. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku skargę na bezczynność prezesa Sądu okręgowego w Ł. w zakresie nieudostępnienia informacji publicznej. Zdaniem skarżącego polegała ona na nieudzieleniu żądanej informacji i niewydaniu decyzji o odmowie jej udostępnienia.
Prezes sądu wniósł o jej oddalenie, wskazał m.in., że nie jest w stanie udzielić żądanej informacji, ponieważ akta sprawy znajdują się w Sądzie Najwyższym, przed którym toczy się postępowanie kasacyjne. Ponadto w kolejnych pismach procesowych prezes SO w Ł. poinformował, że żądane dokumenty zostały dla skarżącego przygotowane i postawione do jego dyspozycji w sposób zgodny z jego żądaniem.
Rozpatrujący skargę WSA w Białymstoku stwierdził, że postępowanie w tej sprawie – w zaistniałych okolicznościach – jest bezprzedmiotowe i je umorzył. Powołał się przy tym na art. 161 § 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E00664C005EB7744C8CF580C6A1E7B9?id=166935]ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.[/link], dalej ppsa), zgodnie z którym bezprzedmiotowość postępowania ma miejsce w sytuacji, gdy stan bezczynności przestał istnieć w wyniku podjęcia określonej czynności przez organ, także po wniesieniu skargi, a przed wydaniem przez sąd rozstrzygnięcia.