Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zasiłek pogrzebowy będzie można wystąpić nie tylko w ciągu 12 miesięcy od daty śmierci bliskiego czy wystawienia aktu zgonu. Możliwe to będzie także w ciągu roku od czasu, kiedy rodzina dowiedziała się, że ich syn czy matka nie żyje. Tak wynika z [b]orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2010 r. (P 25/09)[/b].
Sprawę w Trybunale wywołała śmierć młodego mężczyzny, który zmarł w 2005 r. we Włoszech. Wiadomość o tym konsulat przekazał jego najbliższym dwa lata później. Dopiero w 2008 r. ojcu udało się przywieźć do Polski zwłoki syna i wyprawić pogrzeb.
Rodzina później wystąpiła do ZUS o zwrot kosztów pochówku. Ten odmówił wypłaty, gdyż minęło już 12 miesięcy od daty śmierci chłopaka, w ciągu których rodzina mogła zgłaszać żądanie zasiłku pogrzebowego.
Ojciec zmarłego odwołał się do Sądu Rejonowego w Opolu, który uchylił decyzję ZUS i przyznał rodzinie pieniądze. Uznał, że nie mogła ona zdążyć ze złożeniem wniosku w ustawowym terminie. Ojciec nie wiedział przecież, że jego syn nie żyje.
Na taki wyrok nie zgodził się z kolei ZUS i wniósł apelację. Podczas jej rozpatrywania sąd drugiej instancji miał wątpliwości, czy obowiązujący jeszcze wtedy art. 81 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych [/link]jest zgodny z art. 32 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D245996DA4761FC42AB32A714FF4CD04?id=77990]konstytucji[/link], który mówi, że wszyscy obywatele muszą być równo traktowani przez władze publiczne.