[b]Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 89/10)[/b] w jednej z ostatnich uchwał uznał, że zawieszenie na wniosek wierzyciela po zakończeniu licytacji, gdy sąd wstrzyma wydanie postanowienia co do przybicia, stanowi przeszkodę w rozstrzygnięciu o udzieleniu przybicia.
Słowem, [b]wyłonionemu licytantowi sąd nie może udzielić przybicia otwierającego drogę do nabycia własności[/b].
Po uprawomocnieniu się postanowienia o udzieleniu przybicia i wykonaniu przez licytanta warunków licytacyjnych (wpłaceniu reszty ceny) sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. To postanowienie jest po uprawomocnieniu się podstawą wpisu nabywcy jako właściciela do księgi wieczystej nieruchomości.
W sprawie, której wskazana uchwała dotyczy bezpośrednio, chodzi o atrakcyjną nieruchomość budowlaną o powierzchni prawie 7 tys.mkw., położoną nad jeziorem. Jej właścicielami są nadal małżonkowie Marek i Iwona Sz., hodowcy drobiu. Liczni ich wierzyciele, dostawcy paszy, a także bank, w którym małżonkowie Sz. są zadłużeni, po uzyskaniu tytułów wykonawczych wszczęli przeciwko nim egzekucję ze wspomnianej nieruchomości, obciążonej zresztą hipoteką na rzecz innego producenta pasz.
W trakcie licytacji najwyższą cenę, 412 tys. zł, zaoferowali małżonkowie W.