Reklama
Rozwiń

Bezskuteczne poszukiwanie majątku dłużnika

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie może się domagać wyjawienia majątku dłużnika od organu prowadzącego ewidencję gruntów

Publikacja: 12.02.2011 03:55

Bezskuteczne poszukiwanie majątku dłużnika

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Chociaż jest on podmiotem publicznym, nie wykonuje zadań publicznych związanych z gruntami, budynkami i lokalami będącymi przedmiotem wypisu z ewidencji – stwierdził [b]Naczelny Sąd Administracyjny (akt I OSK 570/10)[/b].

[b]Ustalenie majątku dłużnika należy do sądu powszechnego oraz do komornika – w postępowaniu egzekucyjnym.[/b]

Powstały w 1994 r. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma chronić przed utratą wynagrodzenia z powodu niewypłacalności pracodawcy. W razie jego niewypłacalności roszczenia są pokrywane właśnie z FGŚP.

FGŚP zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej o udzielenie informacji, czy dłużnik funduszu Arkadiusz K. jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości w tym mieście. A jeśli tak, to o udostępnienie adresu nieruchomości i numeru księgi wieczystej. Jest to niezbędne do prowadzenia postępowania egzekucyjnego poprzez wskazanie komornikowi majątku dłużnika, z którego będzie mógł skutecznie prowadzić egzekucję.

Prezydent miasta odmówił udostępnienia informacji, bo nie stwierdził interesu prawnego funduszu w jej uzyskaniu, a wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Katowicach utrzymał to postanowienie w mocy.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i w skardze kasacyjnej do NSA fundusz uznał za błędną tezę, że istnienie procedury wyjawienia majątku przed sądem cywilnym wyłącza możliwość poszukiwania go przez wierzyciela.

WSA w Gliwicach oraz NSA uznały odmowne postanowienia za prawidłowe. Zgodnie ze znowelizowanym w 2009 r. art. 24 ust. 2 ustawy – [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2005/DU2005Nr240poz2027.asp]Prawo geodezyjne i kartograficzne[/link] informacje z operatu ewidencyjnego o gruntach, budynkach i lokalach są jawne. Nie dotyczy to jednak informacji o właścicielach tych nieruchomości oraz o ich adresach bądź siedzibach. [b]Podmiot, który chce je uzyskać, musi wykazać własny, indywidualny interes prawny związany z gruntami, budynkami i lokalami. Jeżeli go nie wykazał, organ musi odmówić żądanych informacji.[/b]

Sam fundusz przyznał, że są mu one potrzebne do przekazania komornikowi. Nie chodzi też o uzyskanie informacji o konkretnych nieruchomościach, lecz o poszukiwanie majątku dłużnika. Temu zaś służy postępowanie o jego wyjawienie, należące do sfery postępowania cywilnego, a nie do procedury postępowania administracyjnego.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono