Nie można akceptować dwuletniego terminu na załatwienie tych spraw — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną wojewody śląskiego (sygnatura akt: I OSK 795—796/11).
Prawo do rekompensaty za mienie pozostawione na dawnych terenach RP potwierdzają wojewodowie w formie decyzji administracyjnej. W całym kraju wpłynęło 98 tys. takich wniosków. Wojewodowie wydali dotychczas ponad 20 tys. decyzji. W urzędach wojewódzkich leży więc jeszcze przeszło 70 tys. wniosków do weryfikacji; najwięcej w województwach zachodnich.
- Do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wpłynęło 6 tys. wniosków o potwierdzenie prawa do rekompensaty za mienie zabużańskie. 15 pracowników nie jest w stanie załatwić ich w ustawowym terminie - tłumaczył wojewodę sląskiego jego pełnomocnik podczas rozprawy w NSA.
W tej sytuacji wojewoda przesuwał terminy załatwienia spraw. Jackowi G. i Janinie R. przedłużył je aż o dwa lata, więc rzecznik praw obywatelskich wniósł skargę na bezczynność. Uwzględniając ją, Wojewódzki Sąd Administracyjny zobowiązał wojewodę do wydania decyzji w obu sprawach w terminie 2 miesięcy. NSA, który oddalił skargę kasacyjną wojewody od tego wyroku, orzekł, że w sprawach zabużańskich należy stosować przepisy i terminy z kpa. Można go przedłużyć, zawiadamiając jednocześnie o nowym terminie. Istotna jest jednak przyczyna zwłoki. Niewłaściwa organizacja i złe funkcjonowanie urzędu nie mogą obciążać wnioskodawców.