Transport: obwodnica Grudziądza nie dla TIR-ów

Po wybudowaniu obwodnicy Grudziądza tiry i tak jeżdżą ulicami miasta

Publikacja: 19.08.2011 04:50

Transport: obwodnica Grudziądza nie dla TIR-ów

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym pozwoliła odpowiedzieć dlaczego (Sygnatura akt II GSK 812/10).

Modernizację obwodnicy Grudziądza zakończono w 2009 r., ale wyprowadzenie całego ruchu tranzytowego za miasto – główny cel jej wybudowania – okazało się niemożliwe. Drogi krajowe nr 5 i 16  biegną nadal przez miasto.

Dane w wykazie

Zgodnie z rozporządzeniami ministra infrastruktury z 2005, 2010 i 2011 r. i wykazami dróg krajowych i wojewódzkich, po których mogą się poruszać pojazdy o dopuszczalnym nacisku osi napędowej do 11,5 t oraz do 10 t na pozostałych, niewymienionych tam drogach, obowiązuje norma do 8 t. Drogi krajowe nr 5 i 16 są w wykazie. Ulicy Droga Łąkowa, stanowiącej fragment obwodnicy, w nim nie ma. Jeszcze w 2002 r. została zaliczona do dróg gminnych. Przeważająca większość tirów, w których nacisk na oś przekracza 8 ton, nie może więc korzystać z obwodnicy.

– Mimo to jest ona oznakowana jako tranzyt dla samochodów ciężarowych omijających centrum Grudziądza – mówi Zenon Dobromilski, właściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego Wood-Land w Kwidzynie. – Lepiej zresztą, żeby samochód z toną drewna  objechał miasto obwodnicą, zamiast lawirować po ulicach.

Mieszkańcy żądają budowy obwodnic i wyprowadzenia tirów z miejskich ulic

Trzy samochody Wood-Landu z drewnem zrębowym  zatrzymano na świeżo wtedy oddanej do użytku obwodnicy, a na ich właściciela nałożono kary pieniężne. Przekraczały bowiem normy ustanowione dla dróg gminnych.

Tiry w środku miasta

– Decyzje nie mogły być inne – mówi radca prawny Mirosław Montowski, pełnomocnik głównego inspektora transportu drogowego. – Pojazdy przekraczające normy dla poszczególnych kategorii dróg  niszczą nawierzchnię. Rozporządzenia ministra transportu z 2007 i 2010 r. w sprawie ustalenia przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich m.in. w województwie kujawsko-pomorskim nie wymieniają Drogi Łąkowej wśród ulic Grudziądza, którymi biegną drogi krajowe.

Każdego więc dnia, jak oblicza Zenon Dobromilski, ponad 200 samochodów z drewnem korzysta z krajowych 5 i 16. Wszystkie, jak   inne duże tiry,  jadą przez centrum Grudziądza.

Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy o drogach publicznych w miastach na prawach powiatu – a takim jest Grudziądz – zarządcą wszystkich dróg publicznych  znajdujących się w ich granicach, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, są prezydenci miast.

– Własne środki takich miast są z reguły niewystarczające – mówi Andrzej Porawski ze Związku Powiatów Polskich. – Niekiedy korzystają one z rezerwy subwencji ogólnej, ale wyłącznie na  inwestycje na drogach krajowych i wojewódzkich. Mogą się także ubiegać, w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko", o fundusze unijne na finansowanie inwestycji na drogach krajowych.

Grudziądz, przez który takie drogi biegną, miał więc podstawy do zakwalifikowania się do unijnego programu. W jego ramach prowadzi II etap budowy trasy średnicowej od ul. Droga Łąkowa, czyli dojazd od obecnej obwodnicy, do węzła autostrady A1 Grudziądz. Pewnie wtedy tiry znikną wreszcie z miasta.

Na razie nic się nie zmienia. Wyrok w sprawie o kary pieniężne za przejazdy  samochodów spółki Wood-Land NSA ogłosi za dwa  tygodnie.

Zobacz więcej w serwisie:

Samorząd

»

Zadania

»

Rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym pozwoliła odpowiedzieć dlaczego (Sygnatura akt II GSK 812/10).

Modernizację obwodnicy Grudziądza zakończono w 2009 r., ale wyprowadzenie całego ruchu tranzytowego za miasto – główny cel jej wybudowania – okazało się niemożliwe. Drogi krajowe nr 5 i 16  biegną nadal przez miasto.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem