Tak orzekł WSA w Gliwicach 4 sierpnia 2011 (I SA/Gl 78/11).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim spółka z o.o. Jej udziałowcami są: inna spółka z o.o. i spółka jawna. Wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o wystąpieniu ze spółki. Ustalono, że umorzenie udziałów odbędzie się z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego.
Za umorzone udziały wspólnik otrzyma pewną kwotę pieniędzy oraz prawo własności nieruchomości. Podatnik zapytał, czy w związku z przekazaniem prawa własności nieruchomości jako wynagrodzenia za umorzone udziały podatnik osiągnie przychód ze zbycia praw majątkowych.
Zdaniem spółki wypłacone wspólnikowi wynagrodzenie w zamian za umorzone udziały stanowi przychód wyłącznie u tego wspólnika. Umorzenie udziałów będzie neutralne podatkowo dla drugiego wspólnika oraz wnioskodawcy.
Organ uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Stwierdził, że podjęcie uchwały o wypłacie wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w formie niepieniężnej skutkuje powstaniem zobowiązania spółki do zaspokojenia roszczeń udziałowca o wypłatę wynagrodzenia.