Takie stanowisko zajął wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną towarzystwa budownictwa społecznego (Sygnatura akt: I FSK 1387/10)
.
We wrześniu 2009 r. TBS zwróciło się o interpretację dotyczącą stawki VAT na roboty związane z budową trzech budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą zewnętrzną. Infrastruktura techniczna obejmowała m.in. uzbrojenie i zagospodarowanie terenu, przyłącza sieci kanalizacji deszczowej, sanitarnej, sieci wodociągowej, oświetlenia terenu, drogi dojazdowe, chodniki, parkingi, zieleń i małą architekturę. Podatnik zapytał m.in., czy może do jej budowy zastosować preferencyjną stawkę podatku.
Fiskus uznał, że nie. Wyjaśnił, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosowana była stawka 7 proc. (obecnie 8 proc.) w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W obowiązującym stanie prawnym roboty dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu nie są objęte obniżoną stawką.
W skardze do sądu administracyjnego TBS upierało się, że do całego zadania inwestycyjnego powinna być stosowana jedna obniżona stawka VAT. Zwracało uwagę na kompleksowość usług i główny cel, jakim jest budownictwo mieszkaniowe.