Wczoraj wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2010 r. (sygn. K 1/09). Dotyczy on m.in. art. 55 ust. 2 ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (DzU nr 200, poz. 1326). TK uznał ten przepis za niekonstytucyjny, ponieważ nie przewidywał on zasad zatarcia kary dla osób, które zostały skreślone z listy członków tych trzech samorządów.
Dał jednocześnie rok na przygotowanie nowych uregulowań, te jednak do tej pory nie powstały. W efekcie od wczoraj nie obowiązuje już wspomniany art. 55 ust. 2. Przewiduje on, że zatarcie wpisu o ukaraniu z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej następuje z urzędu po upływie trzech lat od uprawomocnienia się orzeczenia kary upomnienia lub nagany oraz po upływie pięciu lat od upływu okresu zawieszenia w prawach członka izby.
– W praktyce oznacza to, że nadal będziemy przeprowadzać postępowania dyscyplinarne i nakładać kary na osoby, które dopuściły się przewinień. Osoby te nadal też będą trafiały do rejestru ukaranych – wyjaśnił Gilbert Okulicz-Kozaryn, przewodniczący Krajowego Sądu Dyscyplinarnego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Dodał natomiast, że do czasu ustanowienia nowych uregulowań prawnych nie będzie zatarcia kary. Nieuregulowane pozostają także zasady dotyczące osób skreślonych z listy członków. Architekci, inżynierowie budownictwa oraz urbaniści liczą na to, że Sejm nowej kadencji je uchwali.