Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną ministra kultury i dziedzictwa narodowego (sygnatura akt II GSK 542/11).
Wpłaty na rzecz PISF są pobierane na podstawie ustawy z 2005 r. o kinematografii. Na mocy art. 19 podmioty prowadzące kina, dystrybutorzy, nadawcy programów telewizyjnych (w tym telewizja publiczna), operatorzy platform cyfrowych i telewizji kablowej, są zobowiązani do corocznego przekazywania 1,5 proc. przychodu na rzecz PISF.
TVN SA wpłaca corocznie na konto PISF 1,5 proc. przychodu uzyskanego z emisji reklam, telesprzedaży i audycji sponsorowanych w nadawanych przez nią programach. Jednocześnie kontroluje inne podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej TVN, zobowiązane do odprowadzania należności na rzecz PISF z tytułu innego rodzaju działalności. W związku z tym wystąpiła do dyrektora PISF o wydanie interpretacji indywidualnej w kwestii stosowania art. 19 ust. 6 ustawy o kinematografii. TVN SA uważała, że zgodnie z tym przepisem ma prawo odliczania wpłat dokonanych przez wszystkie podmioty kontrolowane wchodzące w skład grupy kapitałowej TVN, niezależnie od rodzaju działalności, w związku z którą są zobowiązane do wpłat.
Wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej nie są podatkiem, lecz daniną publiczną
Dyrektor PISF dokonał jednak odmiennej interpretacji. Jego zdaniem podmiot kontrolujący może odliczyć wpłaty dokonane na rzecz PISF przez podmioty kontrolowane, ale wyłącznie z tego samego tytułu, wynikającego z art. 19 ust. 1 – 5 ustawy o kinematografii. Wspomniany przepis wylicza podmioty zobowiązane do wpłat z tytułu swojej działalności.