[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 9 listopada 2009 r. (I SA/ Gl 341/09).[/b]
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych spółka pytała, czy poniesione przez nią wydatki związane z podniesieniem kapitału zakładowego, konkretnie o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185384]podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)[/link], mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu.
W ocenie spółki wydatki zostały poniesione w celu zachowania źródła przychodu i spełniają przesłanki z art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania bądź zabezpieczenia jego źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 tej ustawy.
Spółka podkreśliła, że jako koszt uzyskania przychodu traktowane są również wydatki pośrednie, których nie można przyporządkować do żadnego konkretnego źródła przychodu, ale mające związek z uzyskiwanym przychodem.
Organ podatkowy stwierdził, że wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z uwagi na brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT. Wskazany przepis mówi, że uzyskane w ten sposób środki nie są opodatkowanym przychodem. Zatem skoro podniesienie kapitału zakładowego nie kreuje przychodu w świetle ustawy o CIT, to nie może także generować kosztu jego uzyskania.