[b]Tak orzekł WSA w Olsztynie 28 października 2009 r. (I SA/ OL 609/09).[/b]
Spółka zawarła ze swoim kontrahentem kilka umów pożyczki. Termin spłaty niektórych pożyczek został przesunięty w aneksach do umów. W odniesieniu do kolejnych umów pożyczkodawca odmówił zgody na przedłużenie terminu spłaty, więc spółka podpisała z nim umowę cywilnoprawną, zgodnie z którą spłaciła dług (pożyczkę wraz z odsetkami) przez przeniesienie części swoich udziałów na pożyczkodawcę.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy w takiej sytuacji odsetki te może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Jej zdaniem nie ma w tym wypadku zastosowania ograniczenie w ujmowaniu w kosztach podatkowych zapłaconych odsetek, związane z tzw. niedostateczną kapitalizacją, bo pożyczkodawca nie jest jej udziałowcem. Zwolnienie się z obowiązku spłaty pożyczek wraz z odsetkami przez przeniesienie własności udziałów należy uznać za formę spłaty odsetek.
Spółka wskazała, że żaden przepis nie określa formy zapłaty odsetek. Tego typu zmiana treści stosunku prawnego jest dopuszczalna na zasadzie swobody umów i prawnie skuteczna.