[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 6 listopada 2009 r. (I SA/ Wr 1484/09).[/b]
Spółka kapitałowa zamierzała zlecić wykonanie usług zarządzania spółce jawnej, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Przychód z tytułu tej umowy miał być dzielony pomiędzy wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów.
W celu ułatwienia wykonywania umowy zarządzania spółka kapitałowa zamierzała udzielić prokury jednemu lub wszystkim wspólnikom spółki jawnej. W związku z tym pytała, czy będzie zobowiązana pobierać i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na PIT od należności wypłacanych spółce jawnej (na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link]).
Jej zdaniem handlowa spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe. Wynagrodzenie za wykonanie usługi będzie przychodem spółki, a nie konkretnego wspólnika.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że przychody z tytułu wykonywania usług zarządzania przez osobę będącą wspólnikiem spółki osobowej są przychodami tej osoby z działalności wykonywanej osobiście, a nie z tytułu udziału w spółce. W konsekwencji spółka kapitałowa przy wypłacie wynagrodzenia za świadczoną usługę zarządzania będzie pełnić obowiązki płatnika.