Reklama
Rozwiń

Różnic nie można zsumować

Dodatnie i ujemne różnice kursowe należy odrębnie zakwalifikować odpowiednio do przychodów albo do kosztów podatkowych

Aktualizacja: 21.12.2009 06:36 Publikacja: 21.12.2009 05:00

Różnic nie można zsumować

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 13 września 2009 r. (I SA/Wr 1183/09)[/b]

Spółka prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i osiąga przychody opodatkowane, zwolnione oraz przychody, których nie da się jednoznacznie przyporządkować do tych źródeł. W celu rozpoznawania różnic kursowych przyjęła metodę opisaną w art. 15a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].

Zgodnie z nim różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 tego artykułu. Spółka powzięła wątpliwość, czy różnica między wartościami określonymi w art. 15a ust. 2 i ust. 3 może być obliczona jako jedna kwota – wynikająca z różnicy między dodatnimi a ujemnymi różnicami kursowymi.

Jej zdaniem należy ustalić globalną wartość kwot dodatnich i ujemnych różnic (zgodnie z art. 15a ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT), a następnie odjąć wartość ujemnych różnic kursowych od wartości dodatnich i otrzymaną kwotę zakwalifikować odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów. Organ podatkowy nie zgodził się z tym.

Stwierdził, że różnice kursowe są odrębnymi pozycjami w rachunku podatkowym. Wynika to z tego, że w art. 15a ust. 1 ustawy mowa jest o „różnicach kursowych”, które jeżeli są dodatnie, to zwiększają przychody podatkowe, a jeżeli są ujemne, to odpowiednio zwiększają koszty podatkowe.

Reklama
Reklama

Organ podatkowy wskazał, że gdy podatnik dokonuje większej liczby operacji gospodarczych mogących powodować powstanie różnic kursowych, w stosunku do każdej z nich odrębnie należy ustalić, czy powstała ujemna różnica, czy też dodatnia różnica kursowa, a następnie przyporządkować ją do przychodów lub kosztów ich uzyskania.

W konsekwencji stanowisko podatnika, zgodnie z którym przed ujęciem kwoty różnic kursowych w rachunku podatkowym należy sumować kwotę dodatnich oraz ujemnych różnic kursowych, jest nieprawidłowe.

Sąd oddalił skargę spółki, przyznając rację organowi podatkowemu.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Karolina Kruś, starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu):[/b]

Stanowisko organu podatkowego, potwierdzone przez sąd, nie wynika z literalnego brzmienia przepisów ustawy o CIT. Treść art. 15a ust. 1 wskazuje raczej, że kwota różnic kursowych zwiększa albo przychody, albo koszty uzyskania przychodów. Art. 15a ust. 2 i ust. 3 określają jedynie metodę ustalania dodatnich i ujemnych różnic kursowych, nie wprowadzają natomiast odrębnych kategorii przychodów i kosztów podatkowych.

Reklama
Reklama

Wykładnia przepisów ustawy o CIT, przyjęta przez organ podatkowy, generalnie nie wpływa na wysokość podstawy opodatkowania w przypadku podatników rozliczających CIT na zasadach ogólnych. Niemniej jednak może ona mieć znaczenie dla rozliczeń podatkowych przedsiębiorców prowadzących działalność w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE).

Odrębnie ustalają oni kwotę przychodów i kosztów związanych z działalnością strefową oraz pozastrefową. Koszty, które nie mogą być jednoznacznie przyporządkowane do działalności strefowej lub pozastrefowej, mogą być alokowane na poszczególne źródła przychodów według tzw. klucza przychodowego, zgodnie z zasadą określoną w art. 15 ust 2a ustawy o CIT.

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika natomiast możliwość podobnej alokacji przychodów. Zatem w praktyce, jeśli przedsiębiorca prowadzący działalność w SSE nie jest w stanie określić jednoznacznie, jaka część uzyskanych przez niego przychodów z różnic kursowych dotyczy wyłącznie działalności strefowej, powinien, zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, całą kwotę tych przychodów przyporządkować do działalności pozastrefowej.

W konsekwencji stanowisko organu podatkowego co do sposobu ujęcia dodatnich i ujemnych różnic kursowych w rachunku podatkowym spowoduje, że przychody, których nie można jednoznacznie przyporządkować do danego źródła przychodów w całości, zwiększą dochód opodatkowany, natomiast koszty, których nie można jednoznacznie przyporządkować do danego źródła przychodów, zmniejszą ten dochód tylko w części (alokowanej do działalności pozastrefowej).

Natomiast, gdyby w rachunku podatkowym ujmowane było jedynie saldo między dodatnimi i ujemnymi różnicami kursowymi (zgodnie ze stanowiskiem podatnika), obydwie kategorie różnic kursowych, które nie mogą być jednoznacznie przyporządkowane do poszczególnych źródeł przychodów, byłyby w ten sam sposób alokowane do działalności strefowej lub pozastrefowej.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 13 września 2009 r. (I SA/Wr 1183/09)[/b]

Spółka prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i osiąga przychody opodatkowane, zwolnione oraz przychody, których nie da się jednoznacznie przyporządkować do tych źródeł. W celu rozpoznawania różnic kursowych przyjęła metodę opisaną w art. 15a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama