[b]Tak orzekł WSA w Krakowie 5 listopada 2009 r. (I SA/Kr 1016/ 09).[/b]
Spółka zdecydowała się na podniesienie kapitału zakładowego w drodze publicznej emisji akcji w celu pozyskania środków na działalność.
W związku z przygotowaniem emisji poniosła wiele wydatków, takich jak: koszty doradcy inwestycyjnego, biegłych rewidentów, doradztwa prawnego, doradztwa public relations, biura maklerskiego, agencji reklamowych, rejestracji akcji w krajowym depozycie papierów wartościowych oraz opłaty sądowe, notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych.
We wniosku o indywidualną interpretację przepisów pytała, czy wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jej zdaniem ze względu na związek między wydatkami i przychodem (wyrażający się przez zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodu oraz oczywiste wzmocnienie pozycji spółki) powinny one być kosztami podatkowymi.
Organ podatkowy nie podzielił tego stanowiska. Uznał, że wymienione wydatki nie mogą być uznane za związane z przychodem, gdyż ich celem jest pozyskanie kapitału zakładowego, a więc przysporzenie, które nie jest przychodem.