Reklama
Rozwiń

Poniesiona w firmie strata nie może być uznana za przychód

Potraktowanie straty jako źródła przychodu będącego podstawą ustalenia przychodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach prowadziłoby do jej opodatkowania, czyli objęcia daniną czegoś, co nie jest przedmiotem opodatkowania

Aktualizacja: 04.01.2010 06:36 Publikacja: 04.01.2010 05:00

Poniesiona w firmie strata nie może być uznana za przychód

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (sygn. II FSK 1216/08).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatniczka wniosła skargę do WSA, w której kwestionowała ustalenia organów podatkowych. WSA przypomniał, że obowiązkiem obciążającym organ podatkowy jest ustalenie wysokości realnie poniesionych w danym roku podatkowym wydatków oraz wartości zgromadzonego mienia z ujawnionych źródeł lub wolnych od opodatkowania, które mogły stanowić źródło pokrycia ustalonych wydatków.

Podatnik powinien natomiast wykazać posiadanie środków, które pozwoliły mu na sfinansowanie tych wydatków. Mając to na uwadze, sąd nie uwzględnił części zarzutów strony.

Zgodził się natomiast z zarzutem, że organy podatkowe nieprawidłowo zaliczyły, jako poniesiony realnie przez stronę wydatek, stratę z działalności gospodarczej. Strata jest kategorią podatkową i nie jest równoznaczna z wydatkiem mogącym stanowić podstawę ustalenia przychodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów.

Reklama
Reklama

Potraktowanie poniesionej przez podatnika straty z określonego źródła przychodu jako podstawy do ustalenia wydatku nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach, bez uprzedniego dokładnego ustalenia rzeczywistych wydatków w ramach kosztów uzyskania przychodów z tego źródła, prowadziłoby do opodatkowania tejże straty.

Dyrektor izby skarbowej wniósł skargę kasacyjną.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA uznał, że sąd pierwszej instancji trafnie zakwestionował taki sposób ustalenia wielkości wydatków. Jeżeli koszty uzyskania przychodu przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Strata, jaką była w sprawie działalność gospodarcza skarżącej, nie musi dowodzić, że podatniczka poniosła w roku podatkowym wydatki przekraczające o wysokość straty wysokość przychodów z tej działalności.

Za przychód z działalności gospodarczej uważa się bowiem kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Tym samym strata z działalności gospodarczej nie musi oznaczać, że podatnik poniósł w roku podatkowym wydatki przewyższające rzeczywiście uzyskane z tej działalności przychody.

[wyimek]Gdy koszty przekraczają przychody, różnica jest stratą [/wyimek]

Reklama
Reklama

Organ popełnił zatem błąd, uwzględniając stratę z działalności gospodarczej po stronie wydatków, w sytuacji gdy stosownie do określonego w art. 20 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] sposobu ustalania wysokości przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach powinien był, rozliczając źródło przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, do wydatków zaliczyć koszty uzyskania przychodu rzeczywiście poniesione w roku podatkowym, a do wartości zgromadzonego mienia w roku podatkowym, pochodzącego ze źródeł opodatkowanych – rzeczywiście uzyskane przychody z działalności gospodarczej.

[b]Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (sygn. II FSK 1216/08).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama