To oznacza, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej: rozporządzenie składkowe[/link]) trzeba jak najszybciej zmienić.
Zawarta w nim lista przychodów zwolnionych z podstawy wymiaru składek ZUS powinna być zlikwidowana albo zastrzeżona dla umów o pracę i zleceń jednocześnie.
[srodtytul]O krok za daleko[/srodtytul]
Ten rewolucyjny pogląd jest następstwem [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (P 16/09)[/b], który potwierdza, że § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego jest niezgodny z konstytucją.
Przepis ten zwalnia ze składek ZUS wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o BHP oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez RM lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego (pisaliśmy o tym w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/439212.html]"Wydatki na BHP zleceniobiorców będzie można odliczać "[/link]).