Wycofanie pisma oznacza rezygnację z kontynuowania procesu

Podatnik może cofnąć wniesioną do sądu skargę. Niedopuszczalne jest to jednak wtedy, gdy spowodowałoby utrzymanie w mocy decyzji dotkniętej nieważnością

Aktualizacja: 30.03.2010 04:27 Publikacja: 30.03.2010 03:00

Wycofanie pisma oznacza rezygnację z kontynuowania procesu

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

W.S. złożył skargę na postanowienie dyrektora izby skarbowej w sprawie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji tego organu. W odpowiedzi na skargę dyrektor izby skarbowej wniósł o umorzenie postępowania, informując, że postanowieniem wydanym na podstawie art. 54 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C431E3B4F0005B38CA300DF8E5B4B900?id=166935]Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.)[/link], uchylił w całości zaskarżone postanowienie i umorzył postępowanie w sprawie uchybienia terminu do wniesienia odwołania. Do odpowiedzi na skargę załączono egzemplarz tego postanowienia.

Skarżący został wezwany do wypowiedzenia się, czy nadal popiera skargę. Oświadczył, że skargę cofa.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 60 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi [b]skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.[/b]

Z treści cytowanego przepisu wynika, że sąd jest związany cofnięciem skargi, a odmowa uwzględnienia żądania strony ma miejsce jedynie w razie zaistnienia opisanych w tym przepisie negatywnych przesłanek. Cofnięcie skargi oznacza rezygnację strony z kontynuowania postępowania.

Jeżeli skarżący skutecznie cofnął skargę, sąd, stosownie do art. 161 § 1 pkt 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.

Zdaniem WSA w tej sprawie nie zachodzą przesłanki wyłączające dopuszczalność cofnięcia skargi, o których stanowi art. 60 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Cofnięcie skargi nie prowadzi bowiem do obejścia prawa, jak również nie skutkuje utrzymaniem w mocy aktu obarczonego wadą nieważności. W związku z tym, że skarga została skutecznie cofnięta, sąd umorzył postępowanie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku