Korzyści odnosi bowiem szpital, któremu sprzedano sprzęt, a nie uczestnicy szkolenia.
Tak wynika z [b]wczorajszego(30 marca) wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1745/09)[/b].
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim firma ST Jude Medical sp. z o.o. Jest ona dostawcą specjalistycznego sprzętu medycznego. W związku z tym obciążają ją wydatki na szkolenia lekarzy dotyczące obsługi tych urządzeń. Spółka płaci m.in. za ich transport i pobyt.
Wobec tego spytała, czy powinna wystawiać lekarzom formularze PIT-8C i wykazywać w nich przychód związany z udziałem w nieodpłatnym szkoleniu. Zdaniem wnioskodawcy nie ma takiego obowiązku. To dlatego, że korzyści z przeprowadzenia szkolenia nie uzyskują lekarze, ale zatrudniające ich szpitale. Gdyby bowiem wnioskodawca nie przeszkolił personelu medycznego z zasad obsługi dostarczanego sprzętu, to musiałby to zrobić szpital.
Izba skarbowa nie zgodziła się z taką wykładnią przepisów. Jej zdaniem to wnioskodawca, jako organizator szkolenia, powinien wystawić PIT-8C i wykazać w nim nieodpłatny przychód z tytułu udziału w szkoleniu. Sprawa trafiła do sądu. Ten uchylił interpretację. Zgodził się z argumentami spółki, że to szpitale są beneficjentami szkoleń. Skoro tak, to spółka nie może wystawiać PIT-8C, bo lekarze nie uzyskują od niej żadnych świadczeń.