Zanim organ odrzuci wniosek, powinien sprawdzić dowody

Zaniechanie przez organ podjęcia czynności procesowych zmierzających do zebrania pełnego materiału dowodowego, zwłaszcza gdy strona powołuje się na ważne dla niej okoliczności, skutkuje wadliwością decyzji

Aktualizacja: 06.04.2010 04:22 Publikacja: 06.04.2010 03:00

Zanim organ odrzuci wniosek, powinien sprawdzić dowody

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 lutego 2010 r., (III SA/Wa 1618/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organ podatkowy odmówił S.M. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Podatnik w odwołaniu zawarł wniosek o przywrócenie terminu do jego wniesienia, wskazując chorobę jako przyczynę uchybienia terminowi.

Izba skarbowa stwierdziła jednak, że podatnik nie uprawdopodobnił braku winy w uchybieniu terminowi do wniesienia odwołania, wnosząc bowiem o przywrócenie terminu i powołując się na stan zdrowia, nie dołączył żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej chorobę.

Na to postanowienie podatnik wniósł skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Przypomniał, że dla przywrócenia terminu konieczne jest łączne spełnienie czterech przesłanek, a mianowicie: 1) uchybienie terminowi, 2) złożenie przez zainteresowanego wniosku o przywrócenie terminu w określonym czasie, 3) uprawdopodobnienie braku winy wnioskującego w uchybieniu terminowi oraz 4) dokonanie czynności, dla której termin jest przewidziany.

Nie ulega wątpliwości, że to organy podatkowe są uprawnione do oceny, czy dana okoliczność została uprawdopodobniona i czy faktycznie uchybienie terminowi nastąpiło bez winy strony. Dokonując oceny, organ podatkowy powinien wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności faktyczne i ocenić winę według obiektywnych mierników staranności.

Wyrażona w art. 191 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej [/link]zasada swobodnej oceny dowodów nie może się przekształcić w dowolną. Aby nie narazić się na zarzut dowolności, organy powinny zatem dokonać ustaleń w całokształcie materiału dowodowego.

Zdaniem sądu w postępowaniu w sprawie przywrócenia terminu organ nie może opierać rozstrzygnięcia wyłącznie na podstawie samego wniosku o przywrócenie terminu.

[wyimek]Na wniesienie odwołania podatnik ma 14 dni od doręczenia decyzji[/wyimek]

Jest obowiązany zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Zaniechanie przez organ administracji państwowej podjęcia czynności procesowych zmierzających do zebrania pełnego materiału dowodowego, zwłaszcza gdy strona powołuje się na określone i ważne dla niej okoliczności, jest uchybieniem przepisom postępowania skutkującym wadliwością decyzji.

Skarżący jako okoliczność uzasadniającą brak jego winy w uchybieniu terminowi do wniesienia odwołania wskazał nagły atak choroby uniemożliwiający mu poruszanie się. Okoliczność ta może stanowić przesłankę przywrócenia terminu. Jeśli stwierdzenia skarżącego zawarte we wniosku były zbyt ogólne, organ powinien wezwać go do wskazania dowodów je potwierdzających. Organ powinien był zapewnić skarżącemu możliwość wyjaśnienia okoliczności niedochowania ustawowego terminu do wniesienia odwołania.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 lutego 2010 r., (III SA/Wa 1618/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo