Nie każdą gminną uchwałę wolno zaskarżyć

Do sądu administracyjnego wolno wnieść skargę na akty prawa miejscowego w sprawach z zakresu administracji publicznej. Gdy uchwała nie spełnia tego warunku, skarga nie przysługuje

Aktualizacja: 07.04.2010 03:50 Publikacja: 07.04.2010 03:30

Nie każdą gminną uchwałę wolno zaskarżyć

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 24 marca 2010 r., II SA/Gd 675/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi J.M. na działalność burmistrza miasta, uznając skargę za bezzasadną. J.M., podobnie jak pozostałym stronom, zapewniono czynny udział w każdym stadium toczącego się postępowania.

Na podstawie aktu notarialnego z 31 października 2008 r. J.M. wraz z żoną zbył własność działki, w związku z czym nie przysługuje mu przymiot strony w toczącym się postępowaniu wznowieniowym prowadzonym na wniosek W.M. i C.M. Z powodu braku przymiotu strony rada miejska uznała, że skarga J.M. na nieprawidłowości w toczącym się postępowaniu w obecnym stanie nie może zostać rozpatrzona.

J.M. wniósł na tę uchwałę skargę do WSA. W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie, jako wniesionej z naruszeniem trybu określonego w art. 53 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] nakazującego uprzednie wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa, względnie jej oddalenie, z uwagi na brak interesu prawnego wnoszącego skargę.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na akty prawa miejscowego podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej.

Zaskarżona w tej sprawie uchwała nie jest aktem prawa miejscowego ani też nie można jej zaliczyć do aktów, o jakich mowa w art. 3 § 2 pkt 6 ustawy. Została ona bowiem podjęta w związku ze skargą wniesioną w trybie przepisów działu VIII kodeksu postępowania administracyjnego i jest ona formą zawiadomienia skarżącego o sposobie załatwienia wniesionej przez niego skargi.

Jak stwierdził [b]NSA w postanowieniu z 15 stycznia 2001 r. (II SA/Wr 1704/00)[/b], zawiadomienie o załatwieniu skargi w trybie postępowania skargowego wyrażone w formie uchwały przez radę gminy nie daje podstaw do złożenia skargi na taką uchwałę na podstawie art. 101 ust. 1 u[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=694136AC75F5B8F0CE46315A67A26066?id=163433]stawy o samorządzie gminnym[/link]. Skarga taka jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu. Stanowisko to pozostaje nadal aktualne.

Ponadto [b]NSA w uzasadnieniu wyroku z 27 kwietnia 2009 r. w sprawie I OSK 407/09[/b] wskazał, że kontroli sądowoadministracyjnej nie podlegały nigdy sprawy ze skarg i wniosków, o których mowa w Dziale VIII k.p.a. i reforma sądów administracyjnych w tym zakresie nic nie zmieniła. W postępowaniu uregulowanym przepisami tego działu k.p.a. nie rozstrzyga się żadnej sprawy administracyjnej, jedynie informuje o sposobie załatwienia tej skargi.

Uchwała organu samorządu niczym nie różni się od informacji organu administracji rządowej lub samorządowej, a przez to tylko, że załatwia skargę w takiej formie, nie staje się uchwałą, o jakiej mowa w art. 3 § 2 pkt 5 i 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link].

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 24 marca 2010 r., II SA/Gd 675/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo