Odpowiedź na tak postawione pytanie udziela[b] NSA w uchwale z 9 marca 2009 r. (I FPS 4/08)[/b], w której stwierdza, że art. 116 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] nakłada na organ podatkowy obowiązek prowadzenia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. (osoby prawnej) wobec wszystkich osób mogących ponosić taką odpowiedzialność.
Obowiązkiem organu podatkowego jest wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich przeciwko wszystkim osobom mogącym taką odpowiedzialność ponosić. Na występowanie takiej potrzeby, jak stwierdza NSA w powołanej wcześniej uchwale, wskazuje chociażby konieczność zapewnienia wszystkim osobom, potencjalnie odpowiedzialnym za cudzą zaległość podatkową, możliwości obrony własnych interesów.
W związku z tym, choć pożądane byłoby prowadzenie w sprawie odpowiedzialności podatkowej jednego postępowania przeciwko wszystkim zobowiązanym, to w świetle regulacji procesowych nie może być poczytywane za błąd prowadzenie odrębnych postępowań pod warunkiem, że postępowania te obejmą wszystkich zobowiązanych.
[b]Nie wystarczy zatem, że wobec każdego z zobowiązanych toczy się odrębne postępowanie podatkowe, ale konieczne jest, by w każdym z tych odrębnych postępowań administracyjnych uczestniczyli wszyscy pozostali zobowiązani. Prowadzenie postępowania z udziałem tylko jednego członka zarządu naruszałoby art. 133 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D18A2A3246DCBAB416F274E1019F7843?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].[/b]
Skoro w postępowaniu o przeniesienie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki należy zapewnić wszystkim osobom, potencjalnie odpowiedzialnym za cudzą zaległość, możliwość obrony własnych interesów, to można to uczynić tylko wtedy, gdy będą one miały możliwość współuczestniczenia w tym postępowaniu.
Zdaniem sądu zasadnie można postawić zaskarżonej decyzji zarzut naruszenia art. 133 § 1 w związku z art. 116 § 1 ordynacji, dającego podstawę do wznowienia postępowania podatkowego. Zgodnie z treścią art. 240 §1 pkt 4 ordynacji w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli strona nie z własnej winy nie brała w nim udziału.