Opłata od razu w koszty

Jestem właścicielem firmy handlowo-usługowej. Rozliczam się z działalności na podstawie ustawy o PIT, ale prowadzę księgi rachunkowe. W ubiegłym roku podpisałem umowę leasingu na samochód ciężarowy. Ale jeszcze przed jej zawarciem uiściłem leasingodawcy opłatę wstępną. Czy mogłem ją jednorazowo zaliczyć do kosztów, czy może powinienem rozliczać proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy?

Publikacja: 12.04.2010 03:00

Opłata od razu w koszty

Foto: www.sxc.hu

Wydaje się, że prawidłowe jest to pierwsze rozwiązanie.

Potwierdził to [b]Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 marca 2010 r. (II FSK 1733/08)[/b].

Inny pogląd mają organy podatkowe. Uważają, że firmy prowadzące księgi rachunkowe powinny rozliczać opłatę wstępną proporcjonalnie (czyli rozkładać na cały okres umowy leasingu). Jak czytamy w piśmie Ministerstwa Finansów z 31 października 2008 r. (odpowiedź na interpelację poselską nr 5531):

„istnieje pełne uzasadnienie rozliczenia czynszu inicjalnego w czasie, skoro był on wstępnym oraz podstawowym warunkiem zawarcia umowy leasingu umożliwiającej korzystanie z przedmiotu leasingu przez cały okres jej trwania”.

To stanowisko budzi wątpliwości, dlatego wiele firm składa w tego typu sprawach skargi do sądu. Z reguły wygrywają. Spójrzmy na spór, który rozstrzygnął NSA w przytoczonym wyżej wyroku. Firma korzystała na podstawie umowy leasingu z maszyny do cięcia laserem. Umowa została zawarta na sześć lat, a zapłatę rozłożono na 72 raty. Przewidywała też ratę inicjalną w wysokości 15 proc. wartości maszyny.

Reklama
Reklama

Zdaniem podatnika można ją rozliczyć od razu w momencie poniesienia. Jej zapłata jest bowiem warunkiem wstępnym zawarcia umowy. Nie trzeba jej więc rozkładać na sześć lat.

Organy podatkowe uważały inaczej. Stwierdziły, że koszty pośrednie dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy powinny być rozliczone w czasie, proporcjonalnie do długości umowy.

[b]Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 17 czerwca 2008 r., (III SA/ Wa 24/08)[/b] przyznał rację przedsiębiorcy. Nie zgodził się z poglądem organów podatkowych, że opłata inicjalna dotyczy ściśle określonego czasu trwania umowy leasingowej. Jest ona kosztem jednorazowym związanym z zawarciem umowy.

Fiskusowi nie pomogła skarga kasacyjna. NSA ją oddalił, podkreślając, że opłata wstępna ma charakter jednorazowy. Jej zapłata daje prawo do tego, aby skorzystać z usługi leasingu. Powinna więc być zaliczona do kosztów jednorazowo.

Wydaje się, że prawidłowe jest to pierwsze rozwiązanie.

Potwierdził to [b]Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 marca 2010 r. (II FSK 1733/08)[/b].

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama