Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych podtrzymuje niekonstytucyjne przepisy. Pozostają także regulacje przewidujące utratę mandatu lub zatrudnienia za niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie. Zdaniem ekspertów takie postanowienia godzą w konstytucyjne i kodeksowe uprawnienia samorządowców.
Pozbawienie wynagrodzenia jest i będzie stosowane do członków zarządu samorządu, skarbnika, sekretarza, kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej, osób zarządzających i członków organu zarządzającego samorządową osobą prawną (podobnie – osób wydających decyzje administracyjne w imieniu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), a także marszałka województwa. Przepisy przewidują utratę przez nich wynagrodzenia od dnia, w którym powinno być złożone oświadczenie, do czasu, kiedy to faktycznie nastąpiło.
– Sytuacja, w której pracownicy samorządowi pracują, a nie otrzymują za to wynagrodzenia, jest moim zdaniem bardzo kontrowersyjna – mówi prof. Adam Jaroszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt nowelizacji podtrzymuje też przepisy przewidujące w takiej sytuacji utratę mandatów przez radnych gmin i powiatów, a także utratę zatrudnienia przez samorządowców na szczeblu gminnym i powiatowym.
Podobne rozwiązania od lat wywołują ogromne kontrowersje i były już podstawą wyroków Trybunalu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.
TK w wyroku z 13 marca 2007 r. (sygn. K 8/07)