W pytaniach konkursowych na aplikacje był błąd

Klucz odpowiedzi na pytanie 179 z ubiegłorocznego egzaminu na aplikację adwokacką był nieprawidłowy

Publikacja: 08.08.2008 08:20

W pytaniach konkursowych na aplikacje był błąd

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uzasadnił 7 sierpnia 2008 r. wyrok (sygn. VI SA/Wa 2266/07) w sprawie wyniku ubiegłorocznego egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Skargę do WSA wniósł Paweł R.

, który 30 czerwca 2007 r. przystąpił do egzaminu na aplikację adwokacką w Warszawie. Test polegał na rozwiązaniu 250 pytań testowych. Pozytywny wynik otrzymywali ci, którzy odpowiedzieli prawidłowo na co najmniej 190 pytań.

Paweł R., zdobył 188 punktów, a więc zabrakło mu zaledwie dwóch punktów.

Zakwestionował on więc wynik egzaminu.

Jego zdaniem dwa pytania, z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego oraz dotyczące Trybunału Stanu, wykraczały poza zakres tematyczny, określony w art. 75 a ust. 3 prawa o adwokaturze. Trzy inne były niejednoznacznie sformułowane, co mogło wprowadzać zdających w błąd.

Minister sprawiedliwości nie uwzględnił odwołania Pawła R.

Pytania oraz klucz odpowiedzi, przygotowane przez pięcioosobowy zespół były, w jego opinii,prawidłowe. Nie wykraczały też poza zakres tematyczny egzaminu konkursowego, określony w art. 75 a ust. 3 prawa o adwokaturze. Przepis ten nie wylicza szczegółowo tytułów ustaw, lecz określa bloki spraw.

WSA podzielił ocenę ministra i oddalił skargę.

Wątpliwości sądu nie budzi umieszczenie w zestawie egzaminacyjnym pytań z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego oraz dotyczącego Trybunału Stanu.Prawo upadłościowe i naprawcze stanowi część prawa gospodarczego, które wymienia art. 75 a ust. 3 prawa o adwokaturze. Trybunał Stanu jest jednym z „innych organów ochrony prawnej", o których mowa w tym przepisie, Pozostałe pytania także nie budzą wątpliwości – z jednym jednak wyjątkiem. Zdaniem sądu, żadna z odpowiedzi na pytanie 179, podanych jako prawidłowe, nie była prawidłowa.Ale ponieważ chodziło tylko o jeden punkt, a Pawłowi R. zabrakło dwóch punktów, nie miało to wpływu na wynik sprawy.

Natomiast zdającym, którym zabrakło właśnie tego jednego punktu,wynikającego z pytania 179, stanowisko WSA może dawać szansę na zakwestionowanie uchwały komisji egzaminacyjnej. Rzecz jednak w tym, że uchwały się uprawomocniły, aplikacja trwa, a 20 września rozpocznie się tegoroczny egzamin konkursowy.

Skomentuj artykuł

Tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uzasadnił 7 sierpnia 2008 r. wyrok (sygn. VI SA/Wa 2266/07) w sprawie wyniku ubiegłorocznego egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem