Zofia Z., wybrana na skarbnika gminy Domaszewice w woj. opolskim podczas sesji Rady Gminy 31 sierpnia 2007 r., miała 33-letni staż pracy w księgowości oraz ukończone technikum ekonomiczne o kierunku rachunkowość i policealną szkołę bankowości i finansów.
Wojewoda opolski zaskarżył uchwałę RG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Wskazał, że narusza ona art. 3 ust. 4 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych. Skarbnik gminy jest pracownikiem samorządowym i podlega rygorom przewidzianym w ustawie o pracownikach samorządowych oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych (...). Zalicza ono skarbnika gminy do kierowniczych stanowisk urzędniczych, na których, zgodnie ze wspomnianym przepisem, wymaga się wyższego wykształcenia.
Wójt, działający w imieniu Rady Gminy, twierdził natomiast, że zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 – 4 ustawy o finansach publicznych, odnoszącym się do głównych księgowych, skarbnikiem gminy może być również osoba mająca odpowiednie wykształcenie średnie, policealne bądź pomaturalne o kierunku rachunkowość.
WSA unieważnił zaskarżoną uchwałę. NSA zaś oddalił skargę kasacyjną, w której gmina argumentowała, że wspomniany przepis ustawy o finansach publicznych stanowi lex specialis w stosunku do art. 3 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych.
Oba sądy uznały, że uchwała narusza prawo, a gmina nie ma racji. Oceniając wymogi kwalifikacyjne wobec pracowników samorządowych, Trybunał Konstytucyjny stwierdził w wyroku z 2005 r., że wysokie wymagania dotyczące wykształcenia wynikają ze skomplikowania spraw oraz z uczestnictwa Polski we wspólnotach europejskich. W wyniku tego orzeczenia zmieniono w 2005 r. art. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, wprowadzając m.in. w ust. 4 wymóg wyższego wykształcenia osób zajmujących kierownicze stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego. To, które z tych stanowisk są stanowiskami kierowniczymi, określa rozporządzenie RM z 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych (...). W pkt 5 wymienia ono m.in. stanowisko skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu).